Ana Sayfa SAĞLIK 2 Şubat 2018

Yoğurtla Göbeğinizden Kurtulun

Yoğurt; sütün mayalanma işlemi sonucu elde edilir. Temel olarak pastörizasyon ve mayalanmadan oluşan 2 adım ile üretilir.

Yoğurdun Faydaları

Sütün içinde bulunan kalsiyum ve fosfor gibi maddeler daha da zenginleşmiş olarak yoğurdun içinde de bulunur. Kalsiyum kemiklerin, dişlerin ve saçın yapısı için oldukça önemli olmasının yanında, sinir sistemi üzerinde etkilidir. Fosfor ise vücuttaki tüm hücrelerin yenilenmesini sağlar. Yoğurdun bir diğer özelliği de probiyotik madde olmasıdır.

Yoğurt ve Güzellik

Yoğurt, içinde bulundurduğu mineraller sayesinde cildin parlamasına yardımcı olur.
Yoğurt %60 oranında yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Yoğurt ile yapılan birçok zayıflama kürü mevcuttur. Bu kürler özellikle göbek bölgesi üzerinde etkilidir ve vücuttan ödem atılmasını kolaylaştırır.

Yoğurtlu Kür Tarifleri

1. Tarif: 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt, yarım limon, yarım tatlı kaşığı pul biber. Gece yatmadan 1-2 saat önce tüketilir. Bu karışımdan sonra bir şey yememek gerekir, uyuyana kadar su içmek faydalı olacaktır. Limon idrar söktürücü ve iltihap engelleyici özelliğinden dolayı diyette iken rahatça kullanılabilir. Pul biber ise hem metabolizmayı hızlandırır hem de tokluk hissi yaratır.

2. Tarif: Bir önceki tarifin başka bir versiyonu pul biber yerine zerdeçal kullanılarak hazırlanabilir. Bu tarif, özellikle mide rahatsızlığı bulunan kişiler için daha uygundur. Zerdeçal karaciğerdeki yağlanmayı azaltır.

3. Tarif: 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı. Ara öğün olarak tüketilir. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenler.

4. Tarif: 5 yemek kaşığı yağsız yoğurt, 2 tatlı kaşığı kinoa tozu, 2 tatlı kaşığı chia tohumu. Ara öğün olarak tüketilir. Kinoa ve chia, besin değeri yüksek maddeleri dengeli bir şekilde bulundurur ve zengin lif kaynağıdır.