Ana Sayfa SAĞLIK 29 Ocak 2018

Şişmanlığa Neden Olan Yanlış Beslenme

Beslenme kaynaklı hatalar toplumumuzda sıkça karşılaşılan ve hızlı kilo alma gibi sorunlara yol açan bir problemdir. İnsanlar zamansızlıklarından ötürü evlerini marketlerde bulabildikleri hazır gıdalarla doldurmaktadır. Çoğu insan artık pazardan taze sebze ve meyveler almaktansa marketlerden pratik bir takım yiyecekler almayı tercih etmektedir. Mutfaklarımızda daha az taze sebze pişmekte, daha fazla hazır gıda tüketilmektedir.

Beslenme Hataları

Söz konusu zayıflama olduğu zaman hızlı etki edeceğine inanılan düşük kalorili diyetler de insan sağlığına olumsuz etki etmektedir. Günlük alınması gereken kalori miktarının çok daha altında kalori almanın metabolizma hastalıklarına yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca yağsız beslenme diyetleri de sindirim sistemine olumsuz etki ederek sağlığı olumsuz etkilemektedir.

En Kötü Alışkanlık: Fastfood

Globalleşmenin etkisiyle ülkemizde de hızla yaygınlaşan Fastfood hatalı beslenmenin temelini oluşturmaktadır. Fastfood, hiçbir besleyici özelliği olmayan, yalnızca anlık bir şekilde karın tokluğu hissi yaşatan malzemelerden oluşmaktadır. Yüksek oran yağ, karbonhidrat ve ayrıca kimyasal koruyucu maddeler içermektedir.

İnsanların Fastfoodu tercih etmelerinin birçok farklı sebebi var. Birçok çalışan insan evde yemek yapmaktansa dışarıdan Fastfood sipariş ederek bu hataya düşmektedir. Bu yiyecekler 7’den 70’e her yaştan insanın ilgisini çekmektedir. Genç ve çocuk yaştaki nesil ise bu yiyecekleri çok lezzetli bulmaktadır. Bunun sebebi de içerdiği tat verici aromalar ve bazı kimyasallardır. Besleyici bir özelliği olmayan bu gıdalar aynı zamanda uzun vadede sağlık için büyük tehdit oluşturmaktadır.

Beslenme Eğitimi ve Çocuk

Çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazanmaları için eğitici öğretici bilgiler de verilememektedir. Eğitimin evde başladığı unutulmadan çocuklara beslenme ile ilgili eğitimleri vermek ailelerin sorumluluğundadır. Çünkü okul çağına kadar bu eğitimi görmeyen çocukların, okul çağında bu alışkanlığı kazanmaları oldukça güçtür.