Ana Sayfa SAĞLIK 16 Şubat 2018

Ökse Otu Kan Dolaşımını Düzenliyor

Ökse otu; çeşitli yörelerde farklı adlarla bilinebilen oldukça faydalı bir bitki türüdür. Yaprakları, sarımsı bir yeşillikte olan bu bitki, kendisini taşımakta olan ağacın yüksek bir dalında yetişmektedir. Ökse otu yalnızca ekim ayının başından aralık ayının ortasına kadar ve mart, nisan aylarında toplanmaktadır. Bu zaman aralıkları dışında toplanan ve işlem gören ökse otları şifalı olma durumu göstermemektedir.

Ökse Otunun Faydaları

Ökse otunun çok fazla faydası bilinmekte. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkların bazıları; kanser, hepatit ve yüksek tansiyondur. Kan basıncını düzenleme özelliğine sahiptir. Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ökse otu içermektedir. İçeriğinde herhangi bir zararlı madde bulunmaz. Ancak doğal bir tedavi olan ökse otu kullanımı yine de belirtilen dozajların üzerinde tüketilmemelidir. Nefes darlığı probleminde kullanılabilmektedir ancak kısa bir süre için geçerlidir.

Astıma da faydalıdır. Uzun süreli kullanımı sonucunda bazı sorunların net olarak tamamen ortadan kalktığını belirten hastalar da olmuştur. Sara krizi yaşayan hastaları için de ökse otu kullanımı son derece önemlidir ve tercih edilen bir yöntemdir. Doğal olduğu ve ilaç kullanımını gerektirmediği için tercih edildiğini de belirtmek yanlış olmaz. Bu tarz büyük hastalıkların yanında günlük problemler için de bire birdir.

Ökse Otu Kan Dolaşımını Düzenliyor

Ökse otu bitkisi kan basıncını düzenlediğinden, küçük çaplı tansiyon problemlerine çare olur. Soğuk algınlığında ve soğuk algınlığının beraberinde yetirdiği öksürük problemlerinde ökse otu çayının bir kaç gün düzenli olarak kullanılmasıyla kişiler öksürük problemlerinden kurtulabilirler. Adet dönemindeki kadınların şiddetli adet sancılarından kurtulmak için, ökse otu çayını düzenli olarak içmeye başlarsa, bu şiddetli ağrı ve sancılardan kurtulmuş olurlar. Ayrıca genel ve oldukça yaygın bir problem olan ishale de iyi gelmekte olduğu bilinmektedir. Ökse otu bitkisi bağırsakların düzenli çalışması için birebir etkiye sahiptir. Bu nedenle ishalden şikâyetçi olan kimseler eğer düzenli ve doğru biçimde ökse otu bitkisi kullanırlarsa dertlerine deva bulabilme olanağına sahipler.