Ana Sayfa SAĞLIK 3 Şubat 2018

Obezitenin En Büyük Düşmanı Spor

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan obezite, genç yaşlı ve çocuk demeden bir çok yaş grubunda görülmektedir. Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan bu hastalık, insanlarda hem fiziki açıdan hem de ruhsal açıdan tehdit oluşturmaktadır. Obezite hastalığı olan kişilerin organları dahi yağlanarak işlevlerini yerine getirememektedir. Ruhsal açıdan ele alındığında ise insanlar asosyal olup yalnızlığa mahkum oluyorlar. Dışarıya çıkmak istemiyor ve kendilerine güvenleri kalmıyor. Bunun gibi bir çok ruhsal hastalığı da beraberinde getiren obezite, ciddi anlamda gün geçtikçe artmaktadır.

Obetizenin Düşmanı: Spor

Obeziteye karşı önlemler alınmazsa daha ciddi sonuçlar doğuracağından insanlar durumun bilincinde olup bazı yöntemlere başvurmalıdırlar. Obeziteye karşı en önemli yapılması gerekenlerden birisi spordur. Spor yapmak, obezitenin baş düşmanıdır. Spor yapmak, gün içerisinde hareket etmek ya da bir spor salonunda hareketler yapmak gibi bir çok şekilde olabilir. Ayrıca yürüyüş yapmakta spor yapmanın en önemli çeşitlerinden biridir. Çünkü yürüyüş ile verilen kilolar kalıcı şekilde ve yavaş yavaştır.

Sağlık İçin Spor

Spor yalnızca obezite olanların yapması gereken bir eylem değildir. Herkes sağlığı için spor yapmalıdır. Obeziteden başka daha birçok hastalığın baş düşmanı olan spor, hayatınızın bir parçaşı halinde olmalıdır. Bir spor salonunda spor yapmıyorsanız bile imkanlar dahilinde her türlü spor yapılabilir. Gün içerisinde evde temizlik yaparken ya da günlük işleri hallederken bile hareket edilir. Ancak bunlar dışında merdivenleri yürüyerek çıkarak ya da otobüsten bir durak önce inerek kısa mesafeleri yürümek şeklinde de spor yapma imkanlarını kendiniz yaratabilirsiniz. Bu sayede obezite iseniz bu hastalıktan kurtulur, obetize değil iseniz bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz azalır, önlem almış olursunuz. Daha sağlıklı, zinde, kaliteli ve enerjik bir yaşam sürersiniz.