Ana Sayfa SAĞLIK 28 Ocak 2018

Büyük Tansiyonu Etkileyen Faktörler

Büyük Tansiyon Nedir?

Kalbin her kasılışında atardamarlara pompaladığı kanın bu damarlarda oluşturmuş olduğu yüksek basınca büyük tansiyon denir. Kalbin her atımında oluşan bu en yüksek basınç değeri tıp dilinde sistolik basınç olarak adlandırılır. Büyük tansiyon, tansiyon ölçümü sırasında duyulan ilk sese karşılık gelmektedir. Büyük tansiyon aynı zamanda kasılması sırasında kalbin aşması gereken iş yükünü ifade ettiği için belli değerler arasında tutulması önemlidir.

Büyük Tansiyonu Etkileyen Faktörler

Hem fiziksel hem zihinsel hem de çevresel birçok etken büyük tansiyonu etkilemektedir. Bu etkenlerin en başında ise bedenin fiziksel sağlığı gelmektedir. Organların yeterli ya da doğru çalışmaması, genetik altyapı veya diyabet gibi altta yatan birçok hastalık tansiyon değerlerini etkileyen faktörlerdendir. Vücuttaki her organın özellikle de kalbin, beynin ve böbreklerin genel işleyişi kan basıncının belirlenmesinde rol oynar. Örneğin kolesterolü olan, böbrekleri yeterli çalışmayan ya da tiroid bezi hastalıklarına sahip kişilerde büyük tansiyonun yükseldiği görülmektedir.

Fiziksel durumların yanında kişinin duygu durumu da kan basıncının değişiminde önemli rol oynamaktadır. Kişilerin sinirli, üzgün ya da heyecanlı anlarında da tansiyonlarının yükseldiği görülmektedir. Stresten uzak durulması bu nedenle kalp sağlığı için önemlidir.
Beslenme, egzersiz yoğunluğu, nikotin veya alkol tüketimi de kişilerde tansiyon değerlerinin çeşitliliğine neden olan faktörlerdendir.

Büyük Tansiyonun Normal Değeri Nedir?

Tansiyon değerleri birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişebilmektedir. İnsanlarda yaş artışıyla birlikte atardamarların esnekliğini kaybetmesine bağlı olarak tansiyon değerleri yükselir. Yetişkin bireylerde büyük tansiyon genellikle 110 ile 140 değerleri arasında seyrederken; büyük tansiyon için 140’ın ve küçük tansiyon için ise 90’ın üstü hipertansiyon (yüksek tansiyon) olarak değerlendirilmektedir. Yüksek tansiyonun insan sağlığı açısından çok ciddi riskler taşıması sebebiyle mutlaka takibi ve tedavisi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir

Eriğin Faydaları

Eriğin Faydaları