Ana Sayfa MAGAZİN 18 Şubat 2018

Gülse Birsel’den Samimi Açıklamalar

Aile Arasında filmi 5 milyon izleyiciyi geçen ve yeni dizisi Jet Sosyete ile ekranlara dönmeye hazırlanan Gülse Birsel, “Hayatımda hiç para için çalışmadım” dedi.

Star TV ekranlarında bu akşam yayınlanmaya başlayacak Jet Sosyete dizisinin heyecanını yaşayan Gülse Birsel, Hürriyet’e konuştu. Birsel bilinmeyenlerini ve yeni projesini anlattı.

Senaristlik, köşe yazarlığı ve oyunculuk… Biraz doyumsuz musunuz?

– Hepsi yazarlığın farklı alanları ve kalem işi… Bir tek oyunculuk benim için sivrilik. Galiba hayatta en büyük şımarıklıklarımdan biri oyunculuk yapmak. Yavaş yavaş o konuda yetiştiğimi ve yakında oyuncu olmaya başlayacağımı hissediyorum.

Şu an değil misiniz?

– Haluk Bilginer oyuncuysa ben kendime oyuncu diyemem. Tabii, henüz bir dizide oynayan, 25 yaşında arkadaşlarımız hemen ‘oyuncu’ oluyor ama bu gerçek bir meslek. Ben de bunu meslek olarak yeni elime almış biri değilim.

Hangisi daha keyifli; yazmak mı oynamak mı?

– Tabii ki oynamak… Çalışmak, vakit geçirmek için güzel bir yol

E bir kere de yazmayın; yazılanı oynayın ve yalnız kalmayın…

– Yazdığının oynanmış halini görmek kadar büyük bir zevk yok! Yazma esnasında bazen kendini tebrik ediyor, bazen yeteneksiz olduğunu düşünüp karanlığa düşüyorsun. Sıkıntıların oluyor, yapayalnızsın… Ekran sana, sen ekrana bakıyorsun. Delirmek için fevkalade bir ortam. Yazarlık kimseye tavsiye etmeyeceğim bir meslek. Şu ana kadar akıl sağlığımı korumayı başardım, bundan sonrası için artık kader kısmet…

Hayat hep bilgisayar başında mı geçiyor?

– Dizi için haftada 95 sayfa yazıyorum. Üç gün setteyim ve gazete yazısı yazıyorum. Haftada iki gün sadece dört-beş saat sosyalleşecek sürem var. Bunda da en yakın arkadaşlarım ve ailem öncelikli…

Ne yapacaksınız bu kadar parayı?

– Hayatımda hiç para için çalışmadım. Çalışmak, vakit geçirmek için güzel bir yol. Bu meslek de zevkli bir meslek.

Dizi yazarken kendinize ne kadar torpil geçiyorsunuz?

– Tam tersi, kendime çok iyi bir espri yazdığımda; “Dur şimdi ayıp olur” diyerek başka oyuncuya kaydırdığım oluyor.

Her dizinizden sonra “Bu son” diyorsunuz. Sonra hop yeni bir dizi geliyor…

– “Sinema ve tiyatro sanat için, televizyonsa para için yaptığımız şey” derler ya… Ben özlüyorum, televizyonun hastasıyım. Onun her hafta verdiği adrenalin başka bir yerde yok.

‘Jet Sosyete’deki yeni karakteriniz hafif dişlek. Yoksa bahsedildiği gibi Seda Sayan’ı mı oynuyorsunuz?

– Hiç alakası yok. Kadın sadece ön dişlerini yaptırmış, böyle milyonlarca kadın var. Karakterleri birilerine benzeterek yapmıyorum. Hele ünlülerden asla ilham almıyorum. Karakterin adı Gizem, eski manken ama çok üst düzey mankenlerden değil. 40 yaşına gelmiş, zengin biriyle evlenmiş, sosyetenin simalarından biri olmuş.

Siz ne kadar sosyetesiniz?

– Sosyete geniş bir tanım. Dizi de bu tanımla dalga geçiyor. Kim aslında sosyete?

Hikâyeleriniz daha önce Nişantaşı ve Cihangir’de geçti. Bu sefer adres, İstinye. Mizah hep varlıklı ailelerin hayatında mı var?

– Aslında hikâyelerimde varlıklı aileleri değil, İstanbul’u anlatıyorum. İstanbul da steril bir yer değil! Hangi mahalleye gidersen git, her sosyoekonomik seviyeden, her meslekten insanla tanışıyorsun. Bu bana harika geliyor, muhteşem hikâyeler çıkıyor. İstanbul’u da İstanbul yapan bu. Burası herkesin aynı tornadan çıktığı Cenevre değil.