Ana Sayfa karma 26 Mart 2019

Yıldızlar ile Yön ve Kıble Bulma

İslami kurallara göre namaz kılmak için kıbleye dönülmesi gerekir. Kıble Mekke şehrindeki Kabe-i Muazzama’nın yönüdür. Tüm Müslümanlar kıbleye dönük olarak namaz kılar ve dua ederler. Bulundukları yerde kıblenin yönünü bilmeyen kişiler için kıble yönü bulmanın birçok yöntemi vardır.

Kıbleyi bulmanın en kolay yöntemi, pusula, pusulalı saat ve güneşin doğduğu yönden itibaren hesaplama yapmak olmasına rağmen, yıldızlar üzerinden de kıbleyi bulabilmek mümkündür. Kutup Yıldızının diğer yıldız kümelerinden farklı bir yönü vardır. Kutup yıldızı haricindeki diğer yıldızlar ve gezegenler sürekli hareket etmekte iken kutup yıldızı hareket etmez. Sabit kalır. Kutup yıldızı takip edilerek yön tayininde bulunulabilir ve dolayısıyla kıble tespit edilebilir.

Kıble bulma konusunda tereddüt eden kişiler için internet ortamında oluşturulmuş kaliteli bir site yer alıyor. Bu site üzerinde kıble bulma konusunda takip edilecek tüm yöntemler detaylı bir şekilde anlatılıyor. Yeni taşınılan bir evin kıblesi nasıl bulunur, kıbleyi bulmak için nasıl bir yol izlenmelidir ve kıble bulmak için hangi araçlardan yardım alınır gibi bilgilerin tamamına bu site üzerinden ulaşılıyor.

Bulunduğunuz yerin kıblesini bilmiyor ve kıbleyi yıldızlardan yararlanarak bulmak istiyorsanız www.kiblebulma.com sitesindeki makalelerden istifade edebilirsiniz. Pusula ile kıble bulma, güneş vasıtasıyla, kadranlı saat yardımıyla, cami minareleri ve mezar yönleriyle kıble bulma yöntemleri hakkında sitede detaylı anlatımlara yer veriliyor.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir