Ana Sayfa karma 3 Ocak 2020

Uyap avukat sistemine giriş nasıl yapılır?

 

Uyap avukat sistemine giriş nasıl yapılır?

Vatandaşlar ve adli çalışanlar tarafından kullanılabilen UYAP’ı ve UYAP avukat giriş sistemini inceledik.

Günümüzün gelişmiş teknolojisinin kullanılarak vatandaş ve Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan personelin faydasına oluşturulan UYAP, kısa zamanda hayat kurtaran bir sistem haline gelmiştir.

Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bunlara bağlı kurum ve kuruluşlarının kullanımına sunulan bilgi otomasyonu UYAP‘ın açılımı; Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak biliniyor. Hem resmi kurum çalışanlarının yüksek performansta çalışabilmesi hem de vatandaşların zamandan tasarruf edebilmesi için hizmet sunan UYAP avukat sistemi, bir yandan da kullanılan ekipman, malzeme vb. alanda da maliyeti düşüren etmenlerden biri olmuştur.

UYAP AVUKAT SİSTEMİ NEDİR?

Her türlü dava, yargı işlemlerinin elektronik ortamda yürütüldüğü UYAP Avukat sistemine girişin nasıl yapıldığı ve bu otomasyonda verilen hizmetlerin neler olduğu da insanlar tarafından merak ediliyor.

UYAP avukat sistemi; mevzuatın öngördüğü şekilde hâkim, avukat ve savcıların, yargı çalışanlarının erişebileceği bir arşive sahiptir. Normalde aranılan bir belgenin manuel olarak aranması günler sürebilirken, UYAP Avukat sistemi ile bu süre oldukça kısalmıştır.

UYAP Avukat girişi, avukat.uyap.gov.tr adresinden yapılır. Siteye girdiğinizde karşınıza çıkan seçeneklerden birini seçerek e-imza, m-imza ya da e-Devlet üzerinden UYAP avukat giriş işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra artık bir avukatın kolaylıkla tamamlayabileceği işleri bulunur. Online bir şekilde dava ve icra takibi (e-takip) yapılabilir veya  yetkileri doğrultusunda vekâletleri alınan açık ve kapalı dosyalara erişebilirler. Bunlar dışında dava dosyalarının evrak işlemleri, gönderimleri, duruşma günü ve saati gibi bilgilendirmeleri, safahat sorgulamaları, vekalet dilekçesi başvurusu, icra takibi, online harç ve masraf ödemeleri UYAP Avukat girişi sonrasında yapılabilir. Unutmadan; İcra Daireleri’nde yapılan kasa hesapları sebebi ile UYAP avukat sisteminde 16:00-16:45saatleri arasında icra takibi yani e-takip yapılamaz.

Bir avukatın UYAP Avukat sistemince tanınması için oldukça basit bir işlemi tamamlaması gerekmektedir. Bu sebepler avukatların çalışmalarının bir kısmını UYAP üzerinden yürütebilmeleri için barolarına başvuru yapmalılardır. Müracat etmek için Avukat Tanıtım formunu, bağlı bulundukları baroya ya da Adli Yargı Komisyonlarına başvurmalıdırlar.

 

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir