Ana Sayfa karma 26 Kasım 2020

Ticari Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ticari Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Krediler, nakit paraya ihtiyaç duyulan durumlarda bankalar tarafından sağlanan bir borçlanma aracıdır. En temel şekliyle kredileri, bireysel krediler ve ticari kredileri olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bireysel krediler, adından da anlaşılacağı üzere gerçek kişiler için sağlanan kredilerdir. Ticari kredileri ise faaliyetleri ticarete konu olan tüzel kişiler için sağlanan kredilerdir. Ticari krediler işletmelerin nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ya da kasadan ani nakit çıkışının engellenmesi adına başvurulan bir yöntemdir. Bu konuda en çok merak edilen konulardan biri ticari kredi nasıl alınır sorusudur. Farklı ticari kredi türleri olduğundan dolayı, bu soruya verilebilecek yanıtlar da oldukça çeşitlidir.

Ticari Kredi Nedir?

 

Ticari kredi nedir sorusuna verilebilecek en temel yanıt, şirketlerin ya da farklı düzeydeki ticari işletmelerin anlık nakit gereksinimlerini giderebilmeleri adına bankalar aracılığı ile kullanmış oldukları krediler olduğudur. Önceden belirlenmiş bir faiz oranı ve vade çerçevesinde geri ödemesinin yapılması gereken ticari krediler, işletmeler tarafından sıklıkla başvurulan bankacılık ürünleri arasında yer almaktadır. İşletmeler, anlık nakit ihtiyaçlarını giderebilmek için kredi kullanabildikleri gibi; yeni yatırımlar yapmak ya da işletme için gerekli olan araç ve ekipmanları satın alabilmek için de kredilere başvurmaktadır. Kasasında bu işlemleri yapabilecek ölçüde nakit para bulunduran şirketler de yüklü nakit çıkışını engellemek ve daha sonra meydana gelebilecek risklere karşı şirketi güvende tutabilmek adına ticari kredilerden yararlanmaktadır.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi almak ile bireysel kredi almanın mantık açısından herhangi bir farklılığı söz konusu değildir. Ticari kredi nasıl alınır diye merak edenler için söylenebilecek ilk şey, bu işin ön koşulu bir şirket tüzel kişiliğine sahip olmanın gerekliliğidir. Ticari kredilere şirket sahibinin adı ile değil, doğrudan şirketin adı ile başvuru yapılmaktadır. Geçmiş dönemlerde kullanmış olduğu kredilerde ve ticari kredi kartlarında ödeme konusunda herhangi bir aksaklık yaşamamış, karşılıksız çek ya da senet gibi olumsuz durumların içerisinde bulunmamış şirketlerin kredi başvuruları, kolay bir şekilde onaylanmaktadır.

 

 

Ticari kredi için başvuru yapmak isteyenler hem fiziki olarak banka kanalıyla hem de internet bankacılığı aracılığıyla bu işlemlerini yapabilme olanağına sahiptir. Başvuru esnasında ticari sicil belgesi, ana sözleşme, ticaret sicil gazetesi örneği, oda kayıt belgesi, vergi levhası, noter onaylı imza sirküleri ve kimlik fotokopisi gibi evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de başvuru öncesinde bu evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, sürecin daha hızlı tamamlanması açısından önem arz etmektedir. Ayrıca ortaklık durumunun söz konusu olduğu şirketlerde, bu durumu kanıtlayan bir belgenin de başvuru evrakları arasında yer alması gerekmektedir.

Ticari Kredi Türleri Nelerdir?

Ticari kredi nedir sorusundan sonra cevap bekleyen bir diğer soru ise ticari kredi türlerinin neler olduğudur. Ticari kredileri şu şekilde sınıflandırmak mümkündür:

  • Aylık Ödemeli Ticari Krediler: Ticari kredi denildiği zaman ilk akla gelen kredi türü, aylık ödemeli ticari kredilerdir. Aylık ödemeli ticari kredi, kullanılan toplam kredi miktarının faizi de eklendikten sonra belirli bir vadeye bölünmesi ve aylık taksitler şeklinde geri ödemesinin yapılması anlamına gelmektedir. Yüklü harcama kalemlerinin karşılanması ya da yeni yatırımların finanse edilmesi için bu kredi türü tercih edilmektedir.
  • Kredili Mevduat Hesabı: Bireysel banka hesaplarında da bulunan kredili mevduat hesapları, hesapta para olmadığı durumlarda bankanın tanımlamış olduğu limit doğrultusunda çekim yapabilmeye olanak tanıyan hesaplardır. Ancak bireysel hesaplarda bu tutar görece daha düşükken, şirket hesaplarında oldukça yüksektir. Yine de aylık ödemeli krediler ile kıyaslandığı zaman çok büyük meblağlardan söz etmek mümkün değildir. Kredili mevduat hesapları genellikle kısa vadeli nakit ihtiyaçlarının giderilmesi ve düşük tutarlı ödemelerin gerçekleştirilmesi için tercih edilmektedir.

 

 

  • Spot Ticari Krediler: Spot krediler de işletmelerin yüklü nakit ihtiyaçlarını karşılamak için sunulmuş olan bankacılık ürünleri arasında yer almaktadır. Aylık taksit ödemek ile uğraşmak istemeyen işletmelere açısından avantajlı olan bu kredi türünde kredi ve hesaplanan faizi, belirli bir vade sonunda tek parça olarak ödenmektedir. Yani toplam kredi tutarının, belirlenmiş olan zaman dilimi sonunda faizi ile birlikte yekûn halde ödenmesidir.
  • Açık Ticari Kredi: Bu kredi türü, genellikle bankaların yüksek düzeyde güven duyduğu ve mali yapısı sağlam olan şirketlere sağlamış olduğu kredidir. Açık ticari kredinin kullanılabilmesi için herhangi bir teminatın gerekliliği söz konusu değildir. Şirket yetkilisinin talebi ve imzası ile bu krediler kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir