Ana Sayfa karma 31 Mayıs 2021

TIBBİ ÇEVİRİ

TIBBİ ÇEVİRİ

 

Tıbbi çeviri bir diğer adıyla da medikal çeviri adı üstünde tıp ile alakalı belgelerin, makalelerin, konuşmaların yazılı belgelerinin çevrilmesine verilen genel addır. Bu çeviri tıp, eczane ve medikal sektörleri olmak üzere her türlü sağlık alanını kapsamaktadır. Tıbbi çeviri kapsamına giren bazı konular şunlardır;

 

l  

Klinik deneyleri ve bu deneylerin raporları, sonuçlarının çevirileri

 

l  

Bazı hastalıkların tedavi yöntemleri ve tedavide kullanılan ilaçların çevirileri

 

l  

Kullanılan medikal eşyaların patentleri ve kullanımı ile alakalı çeviriler

 

l  

Yapılan araştırmalar ve bunun üzerine yazılmış makalelerin çevirileri

 

l  

Hasta bilgileri ve yapılan deneylerin belgelerinin çevirileri.

 

Bu çeviri türü en zor çeviri türlerinden birisidir. Bolca bilgi birikimi ve azami dikkat istemektedir. Bu tarz çevirilerde yapılacak en ufak hata insan hayatını tehlikeye atacak kadar risk içermektedir. Tıbbi çeviri yapılabilmesi için illa doktor olunması gerekmez. Zaten bir doktorun yoğunluğu dolayısı ile sürekli ve profesyonel olarak çeviri yapması beklenemez. Bu çevirileri yapan çevirmenler bu alanlarda bilgisi olan, ailesinde bu alanlardan birinde çalışan ve bunun hakkında bilgisi olan, bolca araştırma sonucu öğrenilmiş olan bilgilere sahip kişiler de tıbbi çeviri yapabilirler.

 

Tıbbi çeviri işleminin mutlaka ama mutlaka bu konuda fikir sahibi olmanın ötesinde gerçekten bilgisi olan insanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Hem iyi seviyede kaynak ve hedef dili bilmek hem de çevirisi yapılacak olan konuyu bilmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra çeviri öncesinde çevirisi yapılacak olan metnin konusu ile alakalı genel bir araştırma yapılması gerekmektedir. Metin de okunduktan sonra çeviri yapılabilir. Bu tarz çeviriler insan hayatına doğrudan dokunabileceği için diğer çeviri türlerinden çok daha fazla dikkat ve emek istemektedir. Acele etmeden hazmederek yapılması gereken bir çeviridir. Profesyonel ellerden çıkması çok önemli bir noktadır.

 

Profesyonel tıbbi çeviri eğitimi almak için profesyonel bir ekip ve profesyonel bir tercüman ile çalışmanız gerektiğini söylemiştik. Okeanos ekibi olarak tıbbi çeviri işiniz dahil daha birçok çeviri hizmeti ile hizmetinizdeyiz. Hizmetlerimiz, hizmetlerimizin fiyatları ve diğer merak ettikleriniz hakkında bilgi almak için iletişim bilgilerimizden dilediğiniz ile bize ulaşabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir