Ana Sayfa karma 3 Ocak 2020

Tehlikeli madde nedir?

 

Tehlikeli madde nedir?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD)’nin ana konusu olan tehlikeli madde nedir sorusunun cevabını ve merak edilenleri araştırdık.

Ülkemizde bulunan üniversitelerin mühendislik ve fen fakültelerinde eğitim gören, tehlikeli madde ve güvenlik programı bölümünü okuyup mezun olan kişiler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı kısaca TMGD olarak işe başlarlar. Konu ile ilgili özel eğitimi tammalayıp sınavdan başarılı olan bireyler artık resmi olarak tehlikeli maddelerle çalışmaya başlar. İşte burada akıllara tehlikeli madde nedir sorusu geliyor.

Tehlikeli madde; insana, bir canlıya ya da çevreye ciddi bir şekilde zarar verebilme potansiteline sahiptir. Bu sebeple Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları, çeşitli sebeplerle tehlikeli madde kullanan, taşıyan, paketleyen işletmelerde çalışır. Hatta bu tür firmaların bünyesinde bu danışmanları bulundurması zorunludur. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı, insan ve doğanın zarar görmemesi için o işletmenin tüm çalışma şartlarını, süreçlerini takip eder, kaza yaşanmaması için gerekli önlemleri alır, yönlendirmelerini yapar.

TEHLİKELİ MADDELERİN SINIFLANDIRILMASI

Tehlikeli madde nedir sorusunun cevabından sonra sırada bu maddelerin sınıflandırılması var. Öncelikle bu tür tehlikeli olduğu belirlenen maddelerin karayolu ile taşınması birtakım uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınmıştır. 1957’de Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu himayesinde Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR) imzalanmıştır. Arnavutluk, Andora, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kazakistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Karadağ, Fas, Hollanda, Norvec, Polonya, Portekiz, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsvec, İsvicre, Tacikistan, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, Tunus, Turkiye, Ukrayna ve Birleşik Krallık ADR anlaşmasını imzalayan ülkeler arasında yer almıştır.

ADR yönetmenliğince tehlikeli madde nedir sorusunun cevabı verilmiş ve bu maddelerin sınıflandırılması yapılmıştır. Buna göre tehlikeli maddeler; patlayıcı maddeler ve nesneler, gazlar, alevlenebilir sıvılar, alevlenebilir katılar, kendiliğinden yanmaya yatkın maddeler, su ile temas ettiğinde alevlenebilir gazlar acığa cıkaran maddeler, yukseltgen (oksitleyici) maddeler, organik peroksitler, zehirli maddeler, bulaşıcı maddeler, radyoaktif malzemeler, aşındırıcı maddeler ve muhtelif tehlikeli maddeler ve nesneler olarak sınıflandırılmıştır. https://www.tmgdmuhendislik.com/tehlikeli-madde-guvenlik-danismanligi-hizmetleri/

 

 

 

 

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir