Ana Sayfa karma 30 Nisan 2021

Sercan Öztürk’ün Yeni Albümü “Peyik” Hazırlıkları Sürüyor

Bundan önce çıkarmış olduğu Makam-ı Vahdet, Pir ile Talip ve Hece albümleriyle Alevi Bektaşi deyimlerini yorumlayan müzisyen Sercan Öztürk, yeni albümü “Peyik” için çalışmalarını hızlandırdı. Albümü ile ilgili açıklamalarda bulunan Sercan Öztürk, yeni albümünde de Alevi Bektaşi deyişlerini yine yorumlayacağını açıkladı. Ayrıca enstrüman olarak Dede sazı, Cura ve bas gitar kullanılacağını söyleyen Öztürk, Cem’in muhabbetini yine dinleyicileri ile paylaşacak. 

Bin yıldır bulunduğumuz bu topraklarda, onlarca farklı medeniyetin ve düşüncenin günümüze kadar ulaşması ve Anadolu topraklarının bu anlamda tam bir hazine olmasından dolayı, bugün dinlerken huzur bulduğumuz ve sözlerinde ahengi yaşadığımız harika türkülere sahibiz. Her türkünün ve deyişin kendi için de önemli anlamları olduğu gibi, bunların yeniden yorumlanması ile birlikte, yeni nesil tarihin bu hazinelerini yeniden yaşıyor. 
trbets adresi
Çocukluğundan bu yana evlerinde sürekli Mahzuni Şerif, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Feyzullah Çınar, Muhlis Akarsu. Ali Ekber Çiçek’in türkülerini dinleyen Sercan Öztürk, şimdi bu önemli sanatçılarımızın türkülerini albümlerine dahil ederek, müziğin evrenselliğini bizlere yansıtıyor ve müzisyen bir birey olarak başarılı işlere imza atıyor. 

Online konserler ile türkü severlerin kulaklarının pasını silen Sercan Öztürk, hem Youtube hesabından, hemde İnstagram üzerinden de çeşitli videolar yayınlayarak, deyişleri solo şeklinde paylaşıyor. Sivaslı bir ailenin çocuğu olan Öztürk, bu kültürden kopmayarak, bugüne kadar deyişleri başarılı bir şekilde seslendirerek, o duyguyu en iyi şekilde dinleyicileri ile paylaşıyor. 

Sadece yeni albümünde değil, çıkarmış olduğu üç albümünde Aşık Veli, Kul Himmet, Gevheri, Sadık Baba, Katibi , Edip Harabi, Sıdkı Baba ve Pir Sultan Abdal’ın deyişlerine de yer vererek, bu kültürün canlı kalmasını sağlıyor. Ayrıca etkin bir müzik olan Alevi Bektaşi deyişlerini, geleneksel enstrümanlar ile hazırlayarak ve online konserlerinde de Dede sazı ve Cura gibi enstrümanlar ile deyişleri seslendirerek, bu kültürün nesillere aktarılmasını sağlıyor. 

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir