Ana Sayfa karma 15 Haziran 2020

REKLAMIN HEDİYE VERSİYONU

Reklam, bir ürünü veya işi geniş kitlelere ulaştırmak için düzenlenen her türlü görsel veya işitsel çalışmalar bütünü olarak bilinir. İmal edilen şeyin ne kadar güzel veya kaliteli olduğunu vurgulamak ve bunu tanıtmak için çabalar olmazsa imal etme süreci hüsrana uğrayabilir. Bu bağlamda bir ürünü üretmek kadar o ürünün tanıtımını yapmak da önem arz ediyor. Hatta reklamı iyi yapılmış kötü bir ürün reklam konusunda yetersiz olan daha iyi ürünlerden daha çok tercih edilebilir.

 Reklam yapmanın bilinen bir sürü yöntemi vardır. Bunların içinde en etkili olanları müşteri memnuniyetini sağlarken aynı zamanda müşteriye hediye vererek memnuniyeti artırmaktır. Satılan bir ürünün yanında promosyon olarak verilen bir başka ürün müşterinin o ürünü alırken daha memnun hissetmesine vesile olur. Kendisine hediye verilmiş hissine kapılan müşteri  bazen bu olayı bazen de bu ürünü başkaları ile paylaşma ihtiyacı duyar. Kendisinde tavsiye edilen ürünü almak için üçüncü kişiler de istek duymaya başlarlar. Promosyon ürünleri reklam yaparken fayda sağlamak ve böylece reklamın göze batmadan aslında çok geniş kitleler tarafından benimsenmesinin önemli yollarından biri olur böylece.

   Satış ve pazarlama uzmanları gündelik yaşamda sürekli el değiştiren ve paylaşılan ürünlerin promosyon olarak daha çok tercih edilmesi yönünde açıklamalarda bulunur. Yapılan araştırmalar çakmak, kalem, ajanda gibi promosyon ürünleri ile reklam yapan firmaların hedeflerine diğerlerinden daha kısa sürede ulaşıp diğerlerine nazaran daha çok büyük kat ettiğini gösteriyor. Örneğin  Promosyon kalem kaliteli olduğu ve yazdığı sürece onlarca kişi tarafından farklı zamanlarda kullanılabilir. Bu bir ürün ile onlarca kişiye tanıtım yapıldığını ve asıl ürünü satan firmanın daha çok tanındığını pratik düzlemde kanıtlar. Günlük yaşamın küçük ve kullanışlı eşyaları bu bağlamda ürün satma hayalini gerçekleştirecekler için yan ürün olarak seçilmeye uygundur. Bu da onların her yerde her şekilde farklı logo ve amblemlerle görünüp daha çok kişiyi  üzerinde o logo ve amblemlerin olduğu ürünleri almaya yöneltir. Çünkü promosyon , verirken uzun vadede daha fazlasını kazanma sanatıdır.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir