Ana Sayfa karma 21 Şubat 2020

Periyodik muayene hizmetleri

Periyodik muayene hizmetleri, iş ekipmanlarının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için yapılan muayene işlemlerini kapsamaktadır. Periyodik muayene hizmetleri hakkında en çok sorulan soru sizin de tahmin edebileceğiniz gibi “periyodik muayene nedir?” sorusudur. Ya da bu soru “periyodik kontrol nedir?” şeklinde ifade edilmektedir. Periyodik muayene, iş ekipmanlarının kurulumu ve çalışma şartlarının standart üretici tavsiyeleri doğrultusunda olup olmadığını kontrol etmek için uygulanmaktadır.  İş ekipmanlarının kurulumu tamamlandıktan sonra periyodik muayene incelemesi yapılmalıdır. Bir ekipman ancak bu işlemin ardından, eğer yönetmeliğe uygun bulunursa kullanıma açılabilmektedir. Yine periyodik muayene hizmetleriyle ilgili olarak sıkça sorulan sorulardan biri “periyodik muayene nerede yapılır?” sorusudur. Periyodik muayeneler ekipmanların bulunduğu çevresel koşullara göz önünde bulundurularak, ekipmanın kurulu olduğu yerde yapılmaktadır.

Periyodik muayene hizmetleri, kaldırma ve iletme ekipmanları, basınçlı ekipmanlar, makineler, tezgâhlar ve asansörler gibi çeşitli araçları kapsamaktadır. Bunların yanı sıra tahribatsız muayeneler, yangın tesisatları kontrolleri, elektriksel ölçümler ile havalandırma sistemi tesisatları da buna dâhildir. Bir ekipman veya aracın düzgün çalışıp çalışmadığının ve beklenen işlevleri yerine getirip getirmediğinin test edilmesi işlemine teknik muayene adı verilmektedir. Periyodik muayeneler, devletin yayınlamış olduğu iş ekipmanları periyodik kontrol yönetmeliği dâhilinde belirtilen süreler içerisinde yapılmalıdır. Örneğin; basınçlı kapların muayenesi yönetmelikte olduğu gibi bir yılı aşmayacak şekilde düzenlenmelidir.  CE belgelendirme firmaları, CE işaretli logoları vermeleri dışında, periyodik muayene hizmetleri vermektedir.

Periyodik muayene hizmetleri, yalnızca ekipman ve araçların üretimi esnasında yapılan muayeneyi kapsamamaktadır. Periyodik muayeneler, ürünlerin piyasaya arzından itibaren düzenli olarak test ve kontrol edilmeleri esasını da yerine getirmektedir. Muayeneler, iş ekipmanları yönetmeliği uyarınca ulusal ve uluslararası standartlardaki teknik gerekliliklere göre yapılmaktadır. Türkiye’de hizmet veren CE belgelendirme ve ISO belgelendirme firmaları, periyodik muayene hizmetleri vermektedirler. Bu firmaların web siteleri üzerinden periyodik muayene formu doldurabilirsiniz. Böylece hangi ürün ve ekipmanların periyodik muayenesinin yapılmasını istediğinizi detaylı bir şekilde firmalara bildirebilirsiniz. Ayrıca periyodik muayene hizmetleri hakkında bilgi edinmek için belgelendirme firmalarını telefonla arayabilirsiniz. Telefonla yapacağınız görüşmelerde güncel muayene fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: short haircuts

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir