Ana Sayfa karma 6 Ocak 2020

Patent alma

Bir çok firma faaliyette bulunduğu sektör içerisinde, rekabetin kötü durumlarından korunmak için ve en önemlisi de rekabet durumlarında üstün olmak için görsel yenilikler üretilmelidir. Bu tarz yenilikleri taklitçilerden korumak ve piyasada bulunan itibarlarının da zedelenmemesi adına bu durumu engellemek, firma itibarlarını da kullanarak emeklerin karşılığında,  avantaj sağlamasını engellemek amacıyla ürünlerini tescil edip korumalıdırlar.

Patent alma prosedüründen bahsedecek olursak Patent başvurusu yapmadan önce, başvuru sahiplerinin buluş konuları teknikleri ile ilgili, Türk Patent Enstitüsüne başvurup, patent araştırmaları da yapmaları gerekmektedir. Tekniklerin bilinen durumlarının tamamen araştırılması, buluş sahiplerine kendi üretmiş oldukları buluşlarını diğer mevcut patentler ile karşılaştırma, farklılıkları ve benzerlikleri görme imkanını da sağlamaktadır. Bu anlamda patent başvuru sahipleri buluşlarının yeni olup olmadıkları konusunda da genel bir fikir de edinirler. Bu durumda mevcut olan teknolojiler de bilinerek yapılan bir patent başvurusunun reddedilme olasılığını da reddetme olasılığı azaltılmış olmaktadır.

Patent model belgesi başvurusunda bulunmak isteyenler, Ankara’da bulunan Türk patent enstitüsüne şahsen veyahut posta yolu ile de başvurulabilir. Bu anlamda model başvurularının da geçerli olabilmesi için bir çok prosedür de yapılmak zorundadır. Başvuru dilekçesi, buluş konusunu açıklayan tarifname, patentiniz ile korunmasını istediğiniz unsur veyahut unsurları kapsamış olan istemler veya istemler tarifname içerisinde de belirtilmeli. Başvuru ücretlerinin ödenmiş olduğunu gösteren belgeler de gereklidir. Buluşların açıklama metinleri yazılırken dikkate alınarak ana kriterler de belirlenmeli. Patent korumaları için açıklanan belgeler de sınırlı olmak zorunda.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir