Ana Sayfa karma 28 Mayıs 2021

Kişi Güvenlik Belgesi

Savunma sanayii gibi alanlarda çalışmak mesleki olarak belli eksikliklerin bulunmadığının kanıtlanmasını gerekli kılmaktadır. Aynı şekilde devlet birimlerinin kişilerin güvenilir olduğundan emin olmaları da bir şarttır. Bunun için ilgili kurumlarda çalışmak için kişi güvenlik belgesi istenmektedir. Belge sadece kişisel olarak değil tesis bazında da alınabilmektedir. İki türün farklılıkları olabildiği gibi ortak noktaları da bulunmaktadır. Bahsedilen ortak noktalarda geçerlilik süresi en önemli alanı oluşturmaktadır. Geçerlilik süresi dolduğunda belgelerin yeniden temin edilmesi gerekmektedir.

Kişi Güvenlik Belgesi Nasıl Alınır?

Kişi güvenlik belgesi almak isteyenlerin ilgili makamlara bu konuyu içeren talepleri iletmeleri gerekmektedir. Taleplerin iletilmiş olunması ise belgelerin kesin olarak alınacak olması manasına gelmemektedir. Zira bu alanda belge temin edilebilmesi için kurumlar tarafından imza atılacak olan güvenlik ve arşiv araştırması sürecinin tamamlanmasının beklenmesi gerekmektedir. Süreçten olumlu şekilde netice alanlar belgeyi temin edebilmektedir.

Bireylerin görevlendirme süreleri de kişi güvenlik belgesi alma konusunda farklı şekilde hareket etmelerine neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kuruluşlarda ilk kez çalışmaya başlayacak personele anında belge başvurusu yapılamamaktadır. Bunun için personelin üç ay çalışmaya devam etmesi beklenmektedir. Tabi her pozisyon için aynı durum geçerlilik arz etmemektedir. Zira yönetim kadrosu bu süreçten muaf bırakılan ve talepleri anında yapılan ayrıcalıklı kadroların başında gelmektedir. Konu hakkında ilgili kurum ve bakanlıklar online şekilde bilgilendirme de yapmaktadır.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir