Ana Sayfa karma 6 Şubat 2020

Fotokopi Makinesi Nasıl Kullanılır?

Günümüzde değişen teknolojik şartlarla aynı zamanda okul ve iş hayatımızda kullandığımız ekipmanlar da değişti. Elektronik eşyalardan bazıları değişse de bazılarına olan gereksinimler asla değişmez. Bunlardan en önemli elektronik araçlardan biri de fotokopi makinesidir. Temel prensipleri olan bu makine de kopyalama işlemini acemi bir ofis çalışanı dahi yapabilmektedir. Peki, fotokopi makinesi nasıl kullanılır?

Öncelikle tabi ki ilk işlem fotokopi makinesinin açma tuşunu bulup açın. Genellikle bu tuş kontrol panelinde yer alır, bazıları ise tan tarafında bulunur. Bazı makinelerde de güç tasarrufunu sağlayan uyku sleep modu da vardır. Panelde ki kopyala copy tuşuna basarak tekrar makineyi uyandırabilirsiniz.

Makinenin kapağını kaldırarak altında ki platen denilen cam alana kopyasını almak istediğiniz kağıdı ya da belgeyi yerleştiriyorsunuz. Platenin kenarlarında kâğıdı nasıl yerleştireceğiniz gösteriliyor. Bazı makineler de platenin üzerinde besleyici bulunuyor. Eğer besleyici varsa platen üzerinden besleyiciyi kaldırmayın. Bu bölüme belgenizi yerleştirin. Genelde belgeyi kendinize dönük yerleştirmeniz gerekir. Besleyicili ise besleyicinin üzerinde hangi yöne yerleştireceğiniz belirtilir.

Kağıdı yerleştirdikten sonra kapağı kapatın. Kontrol panelinde kopya sayısını belirten ekran vardır. Oradan sayıyı girmenizi sağlayan tuş takımı bulunmaktadır. Sayıyı artırmak yaza azaltmak istiyorsanız; yukarı aşağı tuşlarını ya da artı eksi tuşlarını kullanabilirsiniz. Fotokopi makinesi renkli ise siyah beyaz ya da renkli tuşlarından birini seçmeniz gerekiyor. Büyütme ve küçültme yüzde tuşunu kullanarak çıktının ebatını ayarlayabilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri makinenin üzerinde bulunun tuşlardan yapabilirsiniz. Diğer yanda makinelerin birçoğu çift taraflı fotokopi çekebilir. Copy ya da Start tuşuna basarak çoğaltma işlemine başlayabilirsiniz. Fotokopi makinesinin nasıl kullanılacağını bu maddeleri okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.bogazicifotokopi.com.tr/istanbul/fotokopi-makinesi/

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir