Ana Sayfa karma 8 Mayıs 2020

FATİH  ERYILMAZ  (Kıbrıs)  TÜRK KAHVESİNİN SERÜVENİ

Türk kahvesinin hayatımıza girdiği tarih 16. yy. ‘dır. Arapça kaffa sözcüğünden türemiştir ve Türkçe karşılığı keyif veren içecek anlamına gelmektedir. Günümüzde daha çok gençlerin ders çalışırken içindeki kafeinin uyarıcı etkisiyle uykularını kaçırmak için tükettikleri, yeni nesil kahveler gibi sıcak su ve hazır kahve konularak hazırlanan bir içecek değildir.

KKTC’li Fatih Eryılmaz’a göre  Dünya artık zahmetli olarak yapılan değil daha çok pratik olabilecek şeyleri tercih ediyor. Özellikle gençler teknolojinin bize sağladığı imkanlar yüzünden biraz da üşengeçler. Yapılacak olan şey uğraşmalarını gerektirecek zaman harcamalarına neden olabilecek bir şeyse yapmamayı tercih ediyorlar. Toz olarak sunulmuş ve sıcak su ekleyerek yapılabilen kahveleri tercih edebiliyorlar. Ama bu gelenekçilerin tercih ettiği bir durum değil, onlar için bazı gelenekler bırakılmamalı. Türk Kahvesi de zahmet isteyen ama tat olarak diğer toz kahvelerden çok daha keyif veren bir içecek.

 

TÜRK KAHVESİNDE SUNUM

 

Türk kahvesinin özel bir yapımı bulunmaktadır. Hazırlanışında kullanılacak sıcak suyun içine eklenen kahve ve şekerin oranı ve hazırlanan kahvenin sunumu çok önemlidir.

Türkiye yeni nesil kahve dükkanları ile dolmaya başladığında Türk kahvesinin pabucunun dama atılacağı, çaydan az tüketilirken makinalarla yapılan yeni nesil kahvelerin karşısında tutunamayacağı konuşulmaya başlanmıştı, fakat beklenilenin tam tersi oldu. Türk kahvesi direndi ve kazandı.

 Kıbrıs Fatih Eryılmaz

 

Türk Kahvesi Ülkemizde hiç üretilmediği halde bu kadar tercih ediliyor olmasının sebebi nedir?

Yanıtı basit; tadı ile birlikte sohbeti de beraberinde getiren, adında da anlaşılacağı gibi keyif veren bir içecek olduğu için. Kahve tüketilirken yapılan sohbetlerin yerini alabilecek başka bir an düşünülemiyor belki de o yüzden seneler öncesinde bir kahvenin kırk yıl hatırından bahsedilmiş ve hala günümüzde de sıkça kullanılan bir deyim olarak devam etmekte. Yeni nesil bayilikler veren ve Türkiye’nin farklı illerinde bulunan ünlü kahve firmalarından da bu sloganı kullananlar bulunmakta.

Peki, ülkemizde üretilmemesine karşın Türk Kahvesi ismi nerden geliyor?

 

Müşkülpesent Lokantası sahibi KKTC’li iş insanı Fatih Eryılmaz, genel olarak dillendirilen sunum oluyor. Ülkelere göre farklılık gösteren sunumlar o ülkenin adı ile anılmaya başlıyor ve Türk kahvesinin yapımı Türk kültürüne has olduğu ve dünyanın farklı yerlerinde farklı şekilde tüketildiği için dünya çapında Türk kahvesi olarak anılıyor.

Benim şahsi fikrimi sorarsanız ilk kez Etiyopya’da keşfedilen, daha sonrasında Arap yarımadasına ve oradan da Ortadoğu’ya yayılan kahve o dönem Osmanlı topraklarına girdikten sonra sürekli fetih politikası izleyen atalarımız sayesinde Avrupa’da duyulmaya ve tadılmaya başlandı .Osmanlı Devleti, fethettikleri topraklarda sorun yaşamamak için Avrupa içlerine doğru ilerlerken fethettiği her toprağa Anadolu’dan Türkleri yerleştirmiştir. Bu da hem o topraklarda yayılmacı bir uygulama olmuş hem de kendi kültürünün Avrupa’da daha fazla tanınmasını sağlamıştır.

 

 

Türk Kahvesinin Modern Sunumları

 

 

 

Günümüzde yeni nesil kafelerde yapılan sunum aslında Türklerde olan bir gelenek gibi. Şu an hangi kafeye giderseniz gidin diğerlerinden farklı olması için uğraştıkları sunumlar, hem göze hitap etmekte hemde müşterilerinin beğenebileceği tatlar sunmaya çalışmaktadırlar. Osmanlı zamanında da süslü fincanlar ve yanında lokum ya da misket üzümü ile birlikte sunulan önemsiz detay olarak görünmeyen yanında ki tatlar günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir, Osmanlı zamanında da öncesinde ya da yanında farklı reçeller ya da tatlılar ikram edilirdi. Şimdi de bu gelenek devam etmektedir. Yeni nesil kafelerin hepsi de kendine has bir sunum şekli belirlemeye çalışmış fakat özünde çok uzaklaşamamışlardır. Bu da aslında Türk Kahvesinin çok da farklı şekillerde içilemeyeceğini göstermektedir. Önceki dönemlerden farklı olarak teknolojinin bize kattıkları sayesinde içine farklı aromalar ya da esanslar eklenebilmekte ve aromalı ya da kremalı Türk Kahveleri üretilmektedir. Türk kahvesi unutulmak veya içilmemek yerine tahtını güçlendirmiştir.

 

Yeni nesil kafeler ilk açılmaya ve hızla artmaya başladığında “Acaba Türk kahvesi yok olacak mı?” sorusu kafalarda oluşmaya başlamışken, şimdilerde kafelerin çay ile birlikte vazgeçilmez içeceği olmuştur. İtalya’da yapılmaya başlanan espresso ve espresso bazlı kahvelerin yeni nesil kafelerde yaptığı şey sadece işin süslemesi olmuştur. Gençleri mekanlarına çekebilmek için kullandıkları görseller ve tatlar olarak günümüzde bulunmaktadır, fakat vazgeçilmez olan hep kahve ve çay olmuştur. En çok satanlar listesinde başı çeken ürün olmalarına imkân yoktur. Çay ve Türk kahvesi Türkiye sınırları içinde her zaman vazgeçilmez olacaktır.

 

 

 

Türk Kahvesi kültürümüzün bir parçası olmuş ve ilk olarak nerede bulunduğu ya da üretiliyor olduğu önemsenmeden tüketilmeye devam edecektir…

Fatih Eryılmaz Kimdir?

 Kıbrıslı değerli iş adamı Fatih Eryılmaz’ın içerisinde bulunduğu sektörler; sağlık sektörü, tarım sektörü, gıda sektörü, tekstil sektörü ve turizm sektörüdür.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde gerçekleştirmiş olduğu başarılı yatırımlar ile adından sıkça söz ettiren bir ismi bugün sizlere tanıtmak istiyorum.

Bu isim, haber başlığımızda da vurgulamış olduğumuz gibi Fatih Eryılmaz beyefendidir. Fatih Eryılmaz, Türk asıllıdır ve aynı zamanda da Kıbrıslı bir iş adamıdır.

Kıbrıs’ın pek çok alanda yatırıma ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Elbette tek başına Fatih Eryılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomisini ayağa kaldıracak güce sahip olmayabilir. Fakat gerçekleştirdiği projeler ile yüzlerce kişiyi istihdam etmesi bile Kıbrıs için değerlidir.

Fatih Eryılmaz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde faaliyetlerini sürdüren iş adamı Fatih Eryılmaz’ın çok sayıda sektöre girdiği kaydedilmiştir. Peki bu sektörler nelerdir? Hemen sizler için tek tek sıralayalım.

Fatih Eryılmaz Kıbrıs

 

Kıbrıslı değerli iş adamı Fatih Eryılmaz’ın içerisinde bulunduğu sektörler; sağlık sektörü, tarım sektörü, gıda sektörü, tekstil sektörü ve turizm sektörüdür. Bunlar elbette sadece bizim bildiğimiz sektörler.

Fatih Eryılmaz beyefendinin Kıbrıs içerisinde farklı sektörlere de uzandığı kuvvetle muhtemeldir.

Yiğitler Tekstil Sanayi A.Ş. Kıbrıslı iş adamı Fatih Eryılmaz’ın sahibi olduğu şirkettir. Şirket bünyesinde onlarca kişinin istihdam edilmesine vesile olan Fatih Eryılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve aynı zamanda Türkiye içerisinde de adından sıkça söz ettirmeye devam etmektedir.

Kıbrıslı değerli iş insanı olan Fatih Eryılmaz’ın, Müşkülpesent Lokantası’nın da sahibi olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu lokanta, adından da anlaşılabileceği gibi, gerçekten zor beğenen kişiler için hazırlanan bir lokantadır. Dışarıda yemek yemek, elbette pek çok kişi için oldukça değerlidir.

Çünkü genelde dışarıda bir lokantaya giderken, yanımızda çok sevdiğimiz ailemiz ya da iş arkadaşlarımız bulunur. Ailemizi ve iş arkadaşlarımızı konforlu, nezih, yemeklerinin de lezzetli olduğu bir lokantaya götürmek son derece değerlidir.

Bu bağlamda Türk asıllı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetli olan Fatih Eryılmaz’ın sahibi bulunduğu Müşkülpesent Lokantasını, yemekleri zor beğenen kişilere bilhassa tavsiye etmek isterim. Bildiğiniz gibi, Müşkülpesent kelimesinin sözlük anlamı; ince eleyen, sık dokuyan, zor beğenen, oldukça seçici ve titizdir.

İşte Müşkülpesent Lokantasının kuruluş amaçlarından biri de, bu tarz zor beğenen ve titiz müşteriler için adeta biçilmiş kaftan olmasıdır. Ailenizi, sevdiklerinizi, iş arkadaşlarınızı, komşularınızı nezih bir lokantada ağırlamak isterseniz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sevilen iş adamlarından olan Fatih Eryılmaz’ın sahibi bulunduğu Müşkülpesent Lokantasına gitmenizde yarar vardır.

Kuzey Kıbrıslı iş adamı Fatih Eryılmaz’ın Müşkülpesent Lokantası hakkında fazla söz söyledik.

 

 

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir