Ana Sayfa karma 31 Ağustos 2020

Erken Boşalma Daha Sık Olarak Hangi Yaş Aralıklarında Görülür?

Dünya genelinde erkeklerin büyük kısmı cinsel sorunlardan muzdariptir. İlişki yaşamlarını kabusa çeviren cinsel sorunlar zaman içerisinde çiftleri birbirine bağlayan belki de en önemli faktör olan cinsel birlikteliği yaşanamaz hale getirmekte ve çiftler arasındaki uyumu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kadar etkili olan erkeklere has cinsel problemlerin en sık görüleni erken boşalmaya çözüm problemidir. Peki ama erken boşalma nedir ve erken boşalma daha sık olarak hangi yaş aralıklarında görülür?

 

Erken boşalmada iktidarsızlık probleminin tam tersi bir mekanizma geçerlidir. Penise kan getiren damarlar fazla genişleyerek çok sert bir penise sebep olmakta ve aşırı uyarım sonucu kişi uzun süre dayanamadan boşalmaktadır. Aşırı duyarlılık durumundan kaynaklanan bu cinsel rahatsızlık çoğu cinsel eylemin daha başlamadan bitmesine neden olmaktadır. Bu sebeple cinsel ilişkinin tarafları yeterli süre zevk alamadan cinsel tatminsizlik ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğu olduğu düşünülürse önemin ciddiyeti daha da belirginleşir.

 

Her Erken Boşalma Hastalık Değildir

 

Her erkeğin hayatında belirli bir süre erken boşalma problemi yaşanabilir. Kısa süreli veya geçici durumlar hastalık bazında değerlendirilmez. Kalıcı oluyorsa ve devam ediyorsa o zaman ciddi bir cinsel işlev bozukluğundan söz edilebilir. Bu anlamda tedavi kullanılması mecburidir. Çünkü erken boşalma problemi çiftlerin neredeyse hiç cinsel ilişkiye girememesine sebebiyet verebilir.

 

Üretkenlik anlamında her ne kadar kısırlık sebebi olmasa da cinsel tatmin boyutunda çok ciddi bir sorun demektir. İlişkilerin temeli her ne kadar duygusal faktörlere bağlı gibi görünse de cinsel uyumluluk tam anlamıyla hayati öneme sahiptir. Çok kısa süreli evliliklerde cinsel sorunların altta yatan önemli bir faktör olması bunu destekleyen en iyi kanıttır. Peki ama erken boşalma daha sık olarak hangi yaş aralıklarında görülür? Erken boşalma tedavisi gerçekten işe yarar mı?

 

Erken Boşalma Tedavisi

 

Tedavi gerektiren erken boşalma problemlerine bakıldığında genellikle herhangi bir fiziksel sorunu olmayan erkekler çoğunluğu oluşturur. Bu noktada psikolojik faktörler genellikle ön plana çıkmaktadır. Stres, anksiyete, öfke gibi duygulardan ziyade, heyecan, panik ve aşırı libido gibi ruh halleri erken boşalmanın en önemli altta yatan faktörünü oluşturur. Bu anlamda erken boşalma tedavisi için piyasada kullanılan çeşitli antidepresan ilaçlar her ne kadar faydalı olsa da bu ilaçlar aynı zamanda ereksiyon problemleri veya cinsel istekte azalma gibi istenmeyen yan etkilere de sebep olmaktadır. Yani bir tarafı düzeltmeye çalışırken diğer tarafı bozmak çok mantıklı değildir. O yüzden ilaç kullanmak yerine cinsel ilişki eyleminden bir veya 2 saat önce mastürbasyon yapmak veya anestezik madde içeren kremleri ya da spreyleri kullanmak çok daha mantıklı olabilir.

 

Erken Boşalma Daha Sık Olarak Hangi Yaş Aralıklarında Görülür?

 

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi seçeneklerinden de anlaşılacağı üzere erken boşalma daha çok düzenli bir cinsel yaşamı olmayan belkide hayatında yeni yeni cinsel deneyimleri tecrübe eden insanlarda görülmektedir. Bu sebeple ”erken boşalma çözüm daha sık olarak hangi yaş aralıklarında görülür?” Sorusunun cevabı olarak, insel aktiviteye yeni adım atmış bireyler demek daha doğru olacaktır.

 

Bu grubun çoğunluğunu oluşturan erkekler ergen yaş gruplarıdır. Cinsellikle hayatlarında yeni tanışan ergenler aşırı ereksiyonun ve artmış hormon aktivitesini sebep olduğu aşırı duyarlılık sebebiyle uzun süre dayanamaz ve çabucak boşalırlar. Fakat onlar için kısa bir süre sonra tekrar ereksiyon olmak kolay olacağı için bu durum ciddi bir rahatsızlık olarak değerlendirilmeyebilir. Hem sonraki ereksiyonlarda boşalma süresi otomatik olarak uzayacaktır ve istenilen cinsel ilişkiye girme sürelerine rahatlıkla ulaşabileceklerdir.

 

Orta yaş grubu yetişkinlerde ise daha nadir görülmekle birlikte ilk cinsel deneyimlerde ya da uzun süre ilişkiye girilmeyen dönem sonrasındaki cinsel aktivite de erken boşalma probleminin ortaya çıkması normaldir. İlerleyen zamanlarda yada düzenli cinsel ilişki durumunda kendiliğinden geçecektir. Rakamsal olarak belirtmek gerekirse erken boşalma en sık ergen yaş grubunda olmakla birlikte 15 ile 40 yaş arası değerlerden bahsetmek doğru olur. Genç yaşlarda görülen erken boşalma problemi yaş ilerledikçe azalarak ortadan kalkacaktır.

 

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir