Ana Sayfa karma 7 Haziran 2020

Engelliler İçin Araç Alımında Vergi İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli raporu bulunan vatandaşlar, ÖTV indiriminden faydalanarak, araç satın alabilir. Engelli vatandaşlar için iki türlü farklı hesaplama bulunmaktadır. %90’ın üzerinde engelli bulunan vatandaşların alacakları araçların vergiler dahil toplamının 303.200 TL altında kalması durumunda ÖTV ödemesi bulunmuyor. Bu kişilerin yakınları engelli vatandaşın üzerine araç alabiliyorlar. Birinci dereceden yakınlara tanınan bu hak kapsamında, engelli vatandaşın ihtiyaçları dahilinde araç indiriminden faydalanılıyor. Ayrıca %90 üzeri engelli bulunan vatandaşlar için araç alımında yaş sınırı da bulunmuyor. Araç sahibi olacak kişinin, vasisi tüm işlemleri yürütüyor ve araç indiriminden yararlanıyor.

2020 Engelli Araç İndirimleri

%90 üzerinde engelli bulunan vatandaşlar adına alınan araçlarda ÖTV’den muaf olduğu gibi, alınan araç 5 yıl boyunca geri satılamaz. Eğer trafiğe çıkmasının ardından 3 yılını doldurmuş bir araç satılacaksa, ÖTV’den muaf olan başka bir kişiye satış işlemi gerçekleştirilir. Engelli vatandaşın vefat etmesi durumunda ise araç trafiğe çıkışının üzerinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir. 2020 yılında ki yeni düzenleme ile birlikte ÖTV indiriminden vergiler dahil 300 bin TL’ye kadar olan araçlarda indirim uygulanmaktadır.

Engelliler Nasıl Araç Alır?

Haberlerozel.com sitesinden edinilen bilgiye göre engelli vatandaşın raporu %90’nın altındaysa eğer, bu durumda aracı kendi kullanması gerekmektedir. Engel durumuna göre alacağı aracında buna uygun olması gerekmektedir. Örneğin otomatik vitesli aracın yanında, ayaklarından engelli vatanda için fren pedalı da vites ya da direksiyon yanına eklenmektedir. El veya parmak eksikliklerinde ise her iki elde aynı eksiklerin olması durumunda, engelli vatandaş araç alamamaktadır. Araç kullanımını direk etkileyen engelin olması durumunda, sadece ÖTV indirimi için değil, normal olarak da kişi araç sahibi olarak araç kullanamamaktadır.

18 Yaşını Doldurmamış Engelliler Araç Alabilir Mi?

Çocukların özel gereksinimlerine göre araç alınması kanunen tanınmış bir haktır. ÇÖZGER raporunu alarak 18 yaşını doldurmamış engelli kişi için ÖTV indiriminden yararlanarak araç alınması mümkündür. 18 yaşın altında ki engelli vatandaşların ÇÖZGER raporuna sahip olması, 18 yaş üstünde ki engelli vatandaşların ise noter onaylı Engellilik Sağlık Raporuna sahip olması gerekmektedir.

Kaynak : gursesgazetesi.com

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir