Ana Sayfa karma 4 Haziran 2021

Dondurulmuş Pasta Yapmak Kolay mıdır?

Büyük küçük fark etmeden herkes pastalara bayılır. Özellikle çikolatalı pastalar hemen herkesin sevdiği ve bayıla bayıla yediği pasta çeşitlerinden biridir. Özellikle çocuğu olan anneler, her zaman pasta yapma imkanı bulamazlar. Böyle zamanlarda donuk pastalar annelerin imdadına yetişir.

Pastacılık sektöründe olan yenilikler sayesinde donuk pasta alanında oldukça ilerlemeler kaydedilmiştir. Özellikle birçok kadın dondurulmuş pasta nasıl yapılır diye her zaman merak edebilirler. Kendileri evde denemeye çalışan birçok insan büyük imalathanelerin getirmiş olduğu standartlara yetişemezler. Durum böyle olunca pasta üreticileri, donuk pasta üretimini pastacılık sektörüne sokarak birçok restoran, otel, kafe zinciri, büyük marketlerin imdadına yetişmiştir.

Donuk pasta yapmak kolay mıdır?

Bilinenin aksine donuk pasta yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Üretiminden sevkiyatına kadar oldukça zahmetli olan donuk pasta yapımının standartları tutturması ve ürünlerin aynı lezzeti ve besin değerini koruyarak yerine ulaştırılması oldukça önemlidir.

Donuk pasta yaparken uygun koşullarda şoklanarak dondurma işleminin yine aynı şekilde titizlikle yapılması gerekir. Ev hanımı birçok kişi evde kendi koşullarında donuk pasta yapabilir ancak gerekli soğutma işi ev yapımında yavaş gerçekleştiği için büyük imalathanelerde yapılan gibi sağlıklı şekilde olmaz.

Donuk pasta yaparken -40 derecede şoklanması ve -18 derecede olan depolarda saklanması gerekir. Ayrıca sevkiyat kısmında da yine frigo araçlarda -18 derecede sağlıklı şekilde dondurarak sevkiyatın gerçekleşmesi gerekir.

Ürünlerimiz -40 derecede şoklanıp -18 derecede depolarda saklanır. Isı seviyesi 24 saat boyunca gıda mühendisleri tarafından kontrol altında tutulur. 1 sene saklama ömrü bulunan ürünlerimiz, +4 derecede 3-4 saatlik sürede çözülür.

Evde donuk pasta yapılır mı?

Birçok ev hanımı pasta yapar. Özellikle aniden gelen misafirlere en güzel tatları sunmak isterler. Evde yapılan pastaların uzun süre saklanması imkansızdır. Bu yüzden donuk pasta yapımına yönelebilirler. Ancak evde yapılan donuk pasta çok yavaş donma işlemine tabi kalacağı için pek denenmemelidir. Büyük pasta üreticileri artık donuk pasta üretimi ne dönmeye başladığı için rahatlıkla dışarıdan alarak lezzetli ve sağlıklı pastalar yiyebilirsiniz.

İster büyük tüketiciler olsun ister ev hanımları ya da çalışan hanımlar olsun ürünlerimizden rahatlıkla kullanabilir ve sevdikleriyle paylaşabilirler. Donuk pastalar, çocukların da rahatlıkla tüketebileceği ürünlerdir. Bu yüzden ürünlerimizi çocuklarınıza da rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir