Ana Sayfa karma 22 Ocak 2020

DNA TEST RAPORU NEDİR?

Babalık testi raporu, DNA testi raporu veya ebeveynlik raporunun sonuçları belirtilen aile ilişkileri hakkında kanıt verir. Ebeveynlik testlerinde katılımcıların DNA’sındaki bağlantıyı kurmak için DNA örnekleri test edilir. Her insanın kendine özgü bir DNA profili vardır. Yarısını anneden, diğer yarısını babadan alır.

 

Bir çocuk DNA babalık testi yaptırmak için kaç yaşında olmalıdır?

 

Yeni doğan bebeklikten itibaren test uygulaması yapılabilir. Babalık testinin örneklerini  bukkal (yanak) sürüntüsü ile kolayca almak mümkündür. Bebek anne karnındayken de test edilebilir fakat kanunlara göre uygun değildir.

 

DNA babalık testinde veya DNA ilişki testinde, katılımcılar arasında ilişki olup olmadığını anlamak için katılımcılar ile genetik profiller karşılaştırılır. Babalık testi için laboratuvarlarda babalığı belirlemek için en az 21 DNA markeri test edilir. Testten sonra babanın babalığını kanıtlamak için %99,9  değerinde sonuç almak babalık testiyle beraber kanıtlanmış olacaktır. Eğer anne de DNA testine katılacaksa olasılığın sonucu %99,999’ çıkabilir. Çocuğun Dnaprofiliyle iddia edilen baba adayı arasında ki genetik profiller uyuşmaz ise baba adayı biyolojik baba olmadığını gösterir.

 

Rapor ne kadar sürede sonuçlanır?

 

Genetik test sonuçlarının kişisel olması, yorumlanmasında bir hataya düşülmemesi için testin önemi de göz önüne alınarak genetik test laboratuvarlarında raporlanır.

Genetik testler DNA ve kromozom olmak üzere 2 ‘ye ayrılır. Genellikle bir kan örneği ya da doku alınarak yapılan testtir.  Yaklaşık olarak örnek alındıktan sonra 5 günlük bir çalışma içersinde yapılan incemelerle üç aşamalı kontrolden geçtikten sonra raporlanma süresi 14 günü bulabilmektedir.

 

Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr adresinde yapmış olduğu açıklamada DNA test rapor sonuçlarının muhakkak uzman kişilerce incelenmesi gerektiğine dikkat çekerek, uzman olmayan kişilerin bu sonuçlara bakarak yorumlamasının yanlış sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir