Ana Sayfa karma 7 Ocak 2020

BEYNİN GELİŞİMİ

Bir çocuğun beyni doğumundan 5 yaşına kadar, ömrünün geri kalanındaki gelişime kıyasla daha fazla gelişir. Erken beyin gelişiminin, çocuğun hem günlük hayatında hem de okul hayatındaki öğrenme, başarılı olma yeteneği üzerinde kalıcı bir etkisi vardır. Bir çocuğun yaşamının ilk birkaç yılındaki olumlu veya olumsuz deneyimlerinin kalitesi beyninin nasıl gelişeceğini şekillendirmeye yardımcı olur.

BEYİN BÜYÜMESİNİN% 90’I ANAOKULUNDAN ÖNCE OLUR

Doğduğunda ortalama bir bebeğin beyni, yetişkin beyninin büyüklüğünün yaklaşık dörtte biri kadardır. İnanılmaz bir şekilde, bu büyüklük ilk yıl içinde iki katına çıkar. Bir çocuğun beyni 3 yaşına kadar yetişkin beyninin boyutunun yaklaşık % 80’ine ve 5 yaşına kadar ise neredeyse  % 90’a ulaşır.

Beyin, insan vücudunun komuta merkezidir. Yeni doğmuş bir bebek, hayatının geri kalanında ihtiyacı olacak beyni çalıştıran bağlantılara (nöronlara) sahiptir. Bu beyin bağlantıları; her ne kadar küçük olsa da hareket etmemizi, düşünmemizi, iletişim kurmamızı ve daha aklınıza gelen her şeyi yapmamızı sağlar. Erken çocukluk yılları, insanın hayatını etkileyen bu küçük hücrelerin bağlantılarını kurması için çok önemlidir. Bu dönemlerde insan hayatının diğer zamanlarına kıyasla daha fazla yeni sinirsel bağlantı (sinaps) yapılır. İnsan beyni tarafından yapılan bu bağlantı sayısının, saniyede en az bir milyon olduğu araştırmalar tarafından ortaya konmuştur.

İnsan beynin farklı alanları hareket, dil ve duygu gibi farklı yeteneklerden sorunludur. Bu farklı alanlar birbirinden farklı oranlarda gelişim gösterir. Sinapslar,  nihayetinde birbirleriyle daha karmaşık şekillerde bağlantı kurdukça, beyin gelişimi kendi kendine devamlılığını sağlar. Bu, çocuğun hareket etmesini, konuşmasını ve daha karmaşık şekillerde düşünmesini sağlar.
İlk yıllar, bir çocuğun beyninin sağlıklı, yetenekli, başarılı yetişkinler için ihtiyaç duydukları bağlantıları geliştirmesi için en iyi fırsattır. Motivasyon, oto kontrol, problem çözme ve iletişim gibi birçok önemli yetenek için gerekli bağlantılar bu ilk yıllarda oluşur veya oluşmaz. Bu temel beyin bağlantılarının daha sonra oluşması çok daha zordur. Çocuğunuzun gelişimi için göndermek istediğiniz okul öncesi seçenekler hakkında bilgi almak istiyorsanız https://www.bizimkolej.com/blog/kres-gunduz-bakimevi-anaokulu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BEYİN BAĞLANTILARI NASIL OLUŞTURULUR?

Çocuklar doğduğu günden itibaren günlük deneyimleriyle beyin bağlantılarını geliştirir.  Bu bağlantılar, ebeveynleri ve bakıcıları ile olumlu etkileşimler yoluyla veya dünya ile etkileşim kurmak için kullandıkları duyular sayesinde inşa edilmişlerdir. Genç bir çocuğun günlük deneyimleri, hangi beyin bağlantılarının gelişeceğini ve hangilerinin ömür boyu süreceğini belirler. Hayatlarının ilk yıllarında aldıkları etkileşimin miktarı ve kalitesi tüm farkı yaratır. Zeka ile ilgili daha geniş bilgi almak istiyorsanız https://tr.wikipedia.org/wiki/Zek%C3%A2 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ÖZENLİ, DUYARLI İLİŞKİLER

Bir çocuğun yaşamındaki yetişkinlerle olan ilişkileri, beyin gelişimi üzerinde en önemli etkiye sahiptir. Duyarlı, güvenilir yetişkinlerle geliştirilen sevgi dolu ilişkiler, çocuğun sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Bu ilişkiler evde ebeveynler ile başlar, aynı zamanda bakıcılar, öğretmenler ve diğer topluluk üyeleri ile devam eder.

Çocuklar doğumlarından itibaren, ebeveynleri ve diğer yetişkinler ile etkileşim içinde olmak için çaba gösterir. Bebekler mırıldanarak, gülümseyerek ve ağlayarak iletişim kurmaya çalışırlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ise, ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını daha doğrudan iletirler. Bu mesajları alan yetişkinler bu sayede çocuğun ihtiyaçlarına cevap vermesi için bir fırsat yakalamış olur. Bu etkileşim beynin gelişimi için temeldir. Çocuklarına dikkat eden, cevap veren ve onlarla etkileşime giren ebeveynler ve bakıcılar, kelimenin tam anlamıyla çocuğun beynini inşa etmiş olur. Bu nedenle, doğdukları günden itibaren küçük çocuklarla konuşmak, şarkı söylemek, okumak ve oynamak, onlarla fiziksel dünyalarını keşfetmek, güvenli, istikrarlı ve besleyici ortamlar sağlamak çok önemlidir. Çocuğunuz için okul öncesinde güvenli ve eğitici ortamlar istiyorsanız, https://www.bizimkolej.com/ adresinde bulabileceğinizi unutmayın.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir