Ana Sayfa karma 22 Eylül 2020

Anne, Baba ve Çocuk ilişkileri Nasıl Olmalıdır?

 

 

Anne, baba ve çocuk ilişkisi açsından baktığımızda gerek sosyal medyanın gerekse medyanın yanlış tutumları sebebiyle aile ve çocuk ilişkisi yanlış zeminlere oturtulmaktadır. Özellikle bu konuda İzmir psikolog aileleri uyarmaktadır. Çünkü birçok yerde çocuklarınızla arkadaş olun, arkadaşıymış gibi davranın benzeri sözler söylenmektedir. Bu söz aslında çocuklarınızı dinleyin hiçbir şeyi size anlatmaktan kaçınmasının mesajını vermektedir.

 

Birçok aile arkadaş ol sözünü yanlış anlayıp sanki gerçekten arkadaşıymış gibi bir davranış tutumu içerisine girmektedir.

 

Aile içi iletişimin çocuğa etkisi

 

Günümüz koşulları, çocuklar için maalesef birçok tehlikeyi içinde barındırmaktadır. Yanlış arkadaşlıklar, yanlış davranış ve tutum geliştirme, madde bağımlılığı gibi istenmeyen durumlar yaşanılabiliyor. Bunların her biri de aslında anne, baba ve çocuk iletişiminin sağlam zemine oturtulmamasından kaynaklanmaktadır. İzmir aile terapisti bunun çözümü için tek yapılması gereken şeyin aile içi iletişimi güçlendirme şeklinde ifade etmiştir.

 

İstenmeyen durumlardan çocukları nasıl uzak tutarız?

 

İzmir çocuk psikoloğu aynı tutumu tekrar dile getirmektedir. Aileler çocuklarını dinlemesi, onları anlaması ve çocukla birlikte çözüm yolu oluşturma davranışlarını çocuğa kazandırdığında çocuk ile arkadaş olmaya gerek kalmadan onun birer annesi ve babası olarak çocuğunuzu istenmeyen durumlardan uzak tutabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun hayatı boyunca yüzlerce ve belki de binlerce arkadaşı olacaktır. Ancak bir tane annesi ve babası olduğuna göre neden anne, baba kendini arkadaş kategorisine koymaya zorlar? Çocukların arkadaşa ihtiyacı olduğu kadar anne ve babaya da ihtiyacı vardır. İzmir pedagog bu konuda özellikle aile bireylerini uyarmaktadır.

 

Aybros Psikoloji, çocuğunuzla ilgili en doğru iletişim modeli geliştirmenizde ve çocuklarınızın psikolojik sorunlarıyla ilgili etkili çözüm önerilerinde her daim yanınızdadır. Bazen bir telefon kadar bazende bir mesaj kadar uzağınızdayız.

 

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir