Ana Sayfa karma 19 Aralık 2020

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül birçok kişi tarafından bilinmeyen fakat ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık bir çeşit tüneldir ve bu tünel kalın bağırsak ucu ve anüs yakınındaki derinin altında oluşmaktadır. Bunun sonucunda anüs yakınlarında apse oluşur ve bu hiçbir şekilde kendinden geçmez. Bu apse kremle de geçecek bir apse değildir bu sebeple bu tür bir sorunla karşı karşıya kalan kişi vakit geçirmeden doktora gitmeli ve tedavi olmalıdır. Aksi takdirde apsenin seviyesi artacak ve daha çekilmez ağrılara yol açacaktır.

 

Fistül Belirtileri ve Sebepleri

Fistül birçok şekilde belirtiyle insanın karşısına çıkar. Öncelikle fistül anüs çevresinde ciddi bir tahrişe sebep olmaktadır. Bu tahrişin sonucu olarak da otururken eşsiz bir ağrı oluşur. Yalnızca otururken değil aynı zamanda öksürürken, hareket ederken dahi bu ağrı hissedilecek bir seviyededir. Aynı zamanda hastalık ilerledikçe kötü kokulu akıntılar ve kan oluşacaktır.
Betkolik
Fistülün oluşması için de birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebepleri incelemek gerekirse en fazla görülme sıklığı anal apse sonucudur. Bunun dışında Crohn hastalığı, divertikülit, birtakım enfeksiyonlar ve anüs bölgesinden yapılmış olan bazı ameliyatlar sebep olmuş olabilir. Fakat tıp sektörünün gelişmesiyle birlikte artık fistül de korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmış muayene odalarında halledilen bir operasyon olmuştur.

 

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül tedavisi en zor tedavilerden bir tanesidir. Çünkü anal fistül ciddi bir hastalıktır ve tedavisi hiçbir zaman %100 çözüm sunmamaktadır. Klasik ameliyat olduğu vakit fistülün tekrarlama, dışkı tutamama gibi riskleri vardır. Fakat klasik ameliyat yerine ameliyatsız tedavi yapıldığı vakit dışkı tutamama gibi ciddi riskler ortadan kalkar yalnızca fistülün tekrarlama ihtimali az da olsa olacaktır.

Anal fistül tedavisinde genel olarak lazer yöntemi tercih edilmektedir. Lazer probunun fistül kanalına yerleştirilmesiyle birlikte lazer fistül dokusunu sıkıştırıp yolu kapatacaktır. Bu sayede de fistül sorunundan insanlar kısa bir süre içinde kurtulmaktadır. Hastane yatışı gerektirmeyen bu yöntemde kişinin tam sağlığına ulaşması çok kısa bir sürede olacaktır. Klasik ameliyatta hastane yatışı ve birçok kısıtlamanın olduğu ek bilgisini vermekte de fayda var.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir