Ana Sayfa karma 28 Ocak 2020

Akademik Çeviri İçin Fon Bulma

Akademik Çalışmalar Dünya Çapında Sunulabilir mi?

Sanatsal yorumlar, tıbbi gereksinimler, felsefi değerlendirmeler, kuramsal yaklaşımlar, teknik açıklamalar gibi farklı alanlarda bir konuyu açıklamak, bilgi paylaşmak, insanları bilgilendirmek, ilham vermek, beğeni kazanmak, eğlendirmek ve daha farklı amaç ve maksatlarla hazırlanmış, iyi düzenlenmiş, yüksek standarttaki akademik çalışmaların küresel çapta sunulabilmesi ancak doğru, kaliteli ve hedef kitleye uygun yapılacak bir çeviri ile mümkündür.

Ankara akademik tercüme bürolarından biri olarak, akademik tercüme (detaylı bilgi için https://www.betaceviri.com/akademik-makale-tercume adresini tıklayınız.) lanında kendisini ispatlamış, akademik eğitimli, farklı kültür ve sanat anlayışına sahip, teknik detay ve terminolojiyi anlama ve yorumlama yeteneği olan akademik tercümanlardan oluşan bir çeviri bürosu ile çalışmak gerekir.

Yüksek Maliyetli Akademik Çeviriler İçin Fon Bulunabilir mi?

Zaman, maliyet ve prestij açısından kazanımlar sağlayacak olan kaliteli bir akademik çeviri, elbette bir maliyet gerektirecektir. Özellikle çok sayfalı ve teknik detay içeren, iki dilli tercümanın bulunmasının zor olduğu dillerde alınacak çeviri hizmetinde bu maliyet biraz daha artacaktır. Ancak farklı girişimleri, yeni yatırımları ve akademik yayınları desteklemek maksadıyla oluşturulmuş veya kurulmuş olan, çok değişik alanlarda destek sağlayan devlet kurumları, hibe programları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşları yardımıyla finansman sorunu çözülebilmektedir. Söz konusu finans kaynaklarından bazıları şunlardır:

Üniversite Fonları: Birçok üniversite; devletten, kâr amacı gütmeyen vakıf ve kuruluşlardan ve özel sektör işletmelerinden fon temin etektedir. Üniversiteler tarafından verilen desteklerin araştırılması, takip edilerek başvurulması neticesinde ihtiyaç duyulan finansman karşılanabilmektedir.

Hibe ve Burslar: Üniversiteler dışında kalan TÜBİTAK, Avrupa Araştırma Konseyi, Goethe-Enstitüsü, Jean Monnet Burs Programı gibi farklı kurum, kuruluş ve özel sektör işletmeleri tarafından verilen hibe ve burslar ile kaynak sağlanabilmektedir.

Fon Bulma Platformları: Yeni ve iyi fikirleri olan kişiler ile bu fikirler için bağış yapmak isteyen kişileri buluşturan Kickstarter, Crowdfon, Patreon, GoFundMe, Bi Ayda, Indiegogo, Halalfunder, Fongogo, Fonlabeni gibi “kitle kaynak kullanımı” olarak adlandırılan “crowdsourcing” platformları aracılığıyla fon temin edilebilmektedir.

Akademik tercüme gerektiren materyallerin çevirisinde alanında uzman profesyonellerden yardım almak ve küresel çapta çalışmanızı yayınlamak için www.betaceviri.com ile çalışmak için bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir