Ana Sayfa karma 13 Nisan 2020

2020 Yılı Sınıf Öğretmeni Maaşları

Okul hayatımızın anaokulundan sonraki basamağı ilkokuldur ve bu basamaktaki rehberlerimiz sınıf öğretmenleridir. Sınıf öğretmenleri yaş grubu olarak en küçük öğrencilerle muhatap olurlar ve yaptıkları meslek gereği olarak çok sabırlı ve özverilidirler.Peki okumayı yazmayı öğrendiğimiz  hepimizin hayatında önemli bir yeri olan sınıf öğretmenleri ne kadar maaş alır? Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı olarak çalışan personelin büyük bölümünü öğretmenler oluşturmaktadır.657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışma şartları ve özlük hakları düzenlenen öğretmenler maaş zamlarından da en çok etkilenen büyük bir gruptur.Sınıf öğretmeni maaşları ise meslek öğretmenleri gibi enflasyon oranları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Toplu iş sözleşmeleri ile hükümet ve sendikaların anlaştığı zam oranları Temmuz ve Ocak aylarında memur maaşlarına yansımaktadır.2020 yılı Ocak ayında yüzde 5.49 oranında zam yapılmış ve öğretmen maaşları güncellenmişti.

Kamuda Personel Maaşları

Kamuda çalışanlar özel sektöre göre büyük avantajlıdır. Bu avantajlardan en büyüğü devlet koruması altında olmasıdır. Kamuda işten çıkarılmalar çok nadir görülmektedir. Çok büyük suçlar işlenmediği takdirde devlet çalışanının işine son vermez. Kamuda çalışan personellerin bir diğer büyük avantajları maaşlarının her sene düzenli olarak artmasıdır. Kamuda personel maaşları hangi sektör olursa olsun her yıl ocak ve temmuz aylarında düzenli olarak arttırılmaktadır. Bu arttırma ülkenin ekonomik durumu enflasyonun artışı gibi durumlar hesaba katılarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kamuda medeni hal, çocuk sayısı, döner sermaye gibi durumlar katılarak maaşlar arttırılmaktadır.

 

2020 hemşire maaşları ne kadar?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre kamu çalışanlarına yapılacak zam oranları belli oluyor. 2020 yılında hemşirelere verilecek zam oranları da bu kapsamda hesplanarak netleştirildi.Belirlenen zam oranı ve enflasyon farkıyla beraber kamuda çalışan memurlara ve dolayısıyla hemşire maaşlarına yüzde 5.49 zam yapılmıştır. Açıklanan zam oranının ardından hemşire maaşları yeniden hesaplandı. Buna göre, mesleğe yeni başlayan hemşirelere 4 bin 500 TL ödenecek. En düşük 8/1 kıdemdeki bir hemşirenin net maaşı ise 4 bin 535 TL’ye yükseldi. Sırasıyla diğer bazı kıdemlerdeki hemşire net maaşları ise şöyle;

D/KHizmet YılıMaaş

8/1             0                     4.535

8/2             1                     4.540

7/1             3                     4.558

6/1             3                     4.585

5/1             6                     4.610

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir