Ana Sayfa GÜNDEM 11 Ağustos 2020

Siyah Gemlik Zeytini

Siyah Gemlik Zeytini

Ülkemiz Zeytin ve zeytinyağı üretiminde, dünyanın ilk 4 ülkesi arasında yer alır. Zeytin ağacının zeytinyağı ve zeytin üretimi için en ideal türleri, Akdeniz’ e kıyısı olan ülkelerde yetişir. Ülkemizin hemen tüm coğrafi bölgelerinde zeytin ağacı türleri yetişir. Belirli oranlarda zeytin ve zeytin yapı elde edilebilen bu türlerin yanında, en ekonomik ve kaliteli zeytinle, zeytinyağı üretimleri, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi zeytin ağaçlarından gerçekleşir. Ülkemizde zeytin denilince akla ilk gelen tür Siyah Gemlik Zeytini olur. Bunun nedeni orta ve küçük boyuta sahip ve Gemlik başta olmak üzere, Marmara bölgesinin büyük bir kısmında yetişen zeytin cinsidir. Küçük çekirdekli ve dolgun etli olan bu zeytin cinsi, aynı zamanda özel ve tamamen bu cinse ait bir lezzete sahip olmasından kaynaklanır.

Siyah Gemlik Zeytini Nasıl Yapılır?

Siyah Gemlik Zeytini coğrafi olarak ta işaretlenmiş bir dünya markasıdır. Özel ve dolgun etli olmasının yanı sıra, küçük çekirdekli olması, sofralık olarak çok değerli bir zeytin olmasına neden olur. Üretimi aşamalarında herhangi doğal olmayan bir madde kullanımı söz konusu değildir. Bu özelliğiyle organik ve dalında ki besin değerlerini sofralarımıza taşıyan nadir gıda ürünlerinden biridir. Dalında tamamen siyahlaşmadan hasadı yapılmayan, bu sayede lezzet erginliğine kavuşması sağlanan bir zeytindir. Bu zeytin cinsinden, farklı üretim yöntemleri kullanılarak, farklı isimler altında zeytin yapılabilir. Bunların genel adı Gemlik Zeytini’ dir.

Gemlik Zeytini Nasıl Kullanılır?

Siyah Gemlik Zeytini, sofralarımızda en fazla yer alan zeytin türüdür. Ülkemizde yoğun şekilde tüketildiği gibi, önemli ihracat ürünlerimizden de biridir. Kahvaltılar da vazgeçilmez bir gıda olan zeytin, aynı zamanda diğer tüm öğünlerde de çeşitli şekillerde tüketilirler. Özel ve benzersiz lezzeti, yardımcı yemeklerde, yemeklerin içerisinde, yanında tüketilmesine neden olur. Tek başına tüketilebilmesinin yanında, yardımcı yemek hatta lezzet olarak her öğünde tüketilebilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme tablosunda zeytinin olması mutlaka önerilir. Her yaş grubuna özel katkılar sağlayan zeytinin, özellikle gelişme çağında ki çocuklar tarafından tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Tüketiminin sürekli belirli miktarlarda tutulması, yaşam kalitemizin artmasını sağlar.