Akaryakıt Fiyatları Benzinli Araçlara Tercih Değiştirdi

16.03.2022 - Çarşamba 15:15

Ekonomide atılan adımlar ve sonrasında Rus – Ukrayna savaşı ile akaryakıt fiyatlarının sürekli artış göstermesi kullanıcıların da benzinli motorin arasında tercihlerinde değişikliğe neden oldu. Geçmiş yıllarda dizel motorlu araçlara daha yoğun rağbet gösteren kullanıcılar benzin fiyatlarını geçen motorinden sonra benzinli araçlar kullanmaya başladı.

Benzinli Araç Alımları Tercih Ediliyor

Benzin fiyatlarının motorine oranla daha yüksek seviyelerde satıldığı dönemler geride kaldı. Kullanıcı daha ekonomik olan akaryakıtı tercih ederken motorine oranla benzinli araç kullanmaya daha çok rağbet gösteriyor. Araçların satışındaki fiyatlarda da yükselme olması büyük bir uçurumu beraberinde getirdi. 400- 500 bin Lira aralığında satılan benzinli araçlara kıyasla dizel motorlu araçlar günümüzde 600- 700 bin TL aralığında satılıyor.

Dizel – Benzinli Araç Arasındaki Rekabet

Alınan  yeni karar ile geçtiğimiz gün indirim gelen motorinin halen benzinle aynı fiyatlar üzerinden satılıyor olması araç alacakların benzinli araç almalarına neden oluyor. Daralan otomotiv sektörü akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar neticesinde araç fiyatlarına yapılan güncellemeler ile zor günler geçiriyor.

Benzinli Araçlar Daha Ucuza Satılıyor

Yakıtlardaki ani yükselmeler nedeniyle zor günler geçiren araç kullanıcıları her gün gelen zamlardan bunalmış durumda. Bu sebeple daha çok para ödemesi yapmamak adına özellikle sıfır araç alıcıları daha uygun fiyatlardan satılan benzinli araçlara yöneliyor. Ekonomi kurmaylarınca yapılan çalışmalar fiyatların aşağı seviyelere çekilmesi yönünde.

YORUM YAZ