Ana Sayfa DÜNYA 17 Aralık 2019

Vietnam Gezilecek Yerler

Asya kıtasının en ilginç coğrafyalarından birisi olan Vietnam gezilecek yerler anlamında müthiş zenginliklere sahip. Özellikle son dönemlerde popülaritesi oldukça artan ülkelerden birisi olan Vietnam günümüzde birçok gezginin listesi içerisinde yer almaktadır. Hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi zenginlikleriyle ziyaretçilerine son derece keyifli anılar bırakan Vietnam’da gezip göreceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Güneydoğu Asya’da Çinhindi Yarımadası’nın doğusunda yer alan ülkede mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için derledik.

Vietnam Plajları

Vietnam gezilecek yerler listesinde ilk sırayı Vietnam plajları almaktadır. Birçoğu bakir ve keşfedilmeyi bekleyen bu plajlardan en popüleri ise Nha Trang bölgesidir. Yine Danang ve Hoi An şehirlerinde bulunan sahiller de deniz tutkunlarının mutlaka görmesi gereken plajlar arasında yer alıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde Bir Kent

120 bin nüfusa sahip Hoi An şehri 1999 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesi içerisinde yer almaktadır. Kent, eski zamanlarda ipek yolunun en önemli limanlarından birisiymiş. Hala da birçok terzinin ve butik mekanların bulunduğu Hoi An mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Ayrıca günümüzde de halen akşamları fenerlerle aydınlatılan kent sokakları oldukça nostaljik ve romantik bir etkiye sahip. Eğer romantizm arıyorsanız mutlaka geceleri Hoi An sokaklarında dolaşmalısınız.

Modern Şehirleriyle Vietnam

Vietnam her ne kadar doğal güzellikleri ile tanınan bir ülke olsa da özellikle Hanoi ve Ho Chi Minh şehirleri oldukça modern şehir hayatının sürdüğü kentlerdir. Savaşla yerle bir olmuş olsa da yeniden ayağa kalkan bu kentlerde son derece modern bir yaşam sürmektedir. Ho Chi Minh savaş öncesinde Güney Vietnam’ın başkentiymiş. Kuzey Vietnam’ın kenti almasının ardından ismi Ho Chi Minh olarak değiştirilmiştir. Vietnam’da ayrıca ferahlığı ve parkları ile yaşam kalitesini de korumayı başarabilen başarılı bir şehirleşme göreceksiniz.

Vietnam’ı Sokakları İle Tanıyın

Eğer Vietnamlıları daha yakından tanımak istiyorsanız o zaman mutlaka Vietnam sokaklarında turlamalısınız. Sabahın ilk saatlerinde başlayan hayata karışarak Vietnamlıların güne nasıl başladıklarını gözlemleyebilir ve her köşe başında bulabileceğiniz yerel kafelerde Vietnam kahvenizi içebilirsiniz. Ayrıca sokak restoranları ile oldukça ilginç lezzetler tadabilir ve farklı tatlar deneyebilirsiniz.

Vietnam’da Müzelerle Tarih

Güney Doğu Asya’nın en eski kültürlerinden birisinin yer aldığı Vietnam yaklaşık M.Ö. 2000 yılına dayanan bir tarihsel zenginliğe sahiptir. Çin, Khmer ve Hint kültürlerine dayanan ülkede aynı zamanda Fransız sömürgeciliğinden kaynaklı Fransız kültürü etkisi de bulunmaktadır. Çarpıcı tarihi eserlerin yer aldığı Hue şehrini ziyaret edebilir ve oradaki müzeleri gezebilirsiniz.

Ha Long Koyu

1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Ha Long Koyu Vietnam gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerden birisidir. Binlerce kireçtaşı tepeciğinin birleşmesi ile oluşan harika bir doğal güzellik sunan bu koyda en az bir gece konaklamalısınız.

Vietnam Vizesi Hakkında

Vietnam vizesi, internette yazılan bir çok spekülasyona rağmen alması dünyanın en kolay vizelerinden birtanesi. Vietnam vizesi alabilmeniz için öncelikle Vietnam vize onay mektubu adında bir belge temin etmeniz gerekmektedir. Bu belge sizin vizenizin onaylandığını taahhüt eden bir belgedir. Sadece bu belgenin çıktısıyla birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf bulundurarak vizenizi havalimanında pasaportunuza işletebiliyorsunuz. Vietnam vizesi başvurusu için pasaportunuzun ilk sayfasının görüntüsü ve uçak bileti rezervasyonlarınız yeterli. Başvurunuzu güvenilirliğini kanıtlamış olan Vietnamavize.com firması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Belgeniz 10 iş gününde elinizde olur, ödemenizi de belgeniz çıktıktan sonra gerçekleştrebilirsiniz. Ardından da, daha önce bahsettiğimiz gibi bu belgenin çıktısıyla birlikte havalimanında vizenizi sorunsuz bir şekilde alıp Vietnam’a giriş yapabilirsiniz.