Ana Sayfa TEKNOLOJİ 26 Ocak 2018

Arabaların Çalıştığı Yakıtlar

Araba alırken şüphesiz her özelliği dikkat edilir. Arabadan arabaya değişen küçük bir çakmaklığın olması bile araba alımında ki fikir değişikliklerine neden olabilir. Araba alınırken arabada ki aranan en büyük özellik ise aracın ne kadar yaktığıdır. Arabanın hangi yakıtla çalıştığı da alınacak zamanda ki fikrin en belirleyici yönlerinden bir tanesidir. Arabalarda yakıt bakımından çok çeşitlilik olmasa da kendi içinde fazlaca çeşitli sayılabilir. Bunlar dizel, benzinli, LPG’li ve elektrikli olarak sıralanabilir.

EN ÇOK TERCİH EDİLENLER

Araba alımlarında yakıtından dolayı en çok tercih edilenlerden ikisi dizel ve LPG’dir. Dizel araç motorları genellikle büyük araçlarda, jiplerde ve kişisel şahsi araçlarda yakıt tasarrufu nedeni ile en çok tercih edilendir. Araçta yüzde 33 gibi yüksek bir rakamla büyük avantaj sağlar. LPG ise alıcıların kendileri tarafından istenilir ise yaptıkları bir şeydir. Hiç bir araç firmadan LPG’li olarak piyasaya sunulmaz. Benzinli araçlara nazaran çok daha yakıt tasarrufu oluşturan LPG’li araçlar çok tercih edilenler arasındadır. Özellikle ikinci el otomobil sektöründe en çok rağbet gören araçlar LPG’li araçlardır.

EN ÇOK YAKAN BENZİNLİ

Araçlar içinde en az tercih edilen ise en çok tercih edilen ise benzinli araçlardır. Benzinli araçlar çok yakmasından dolayı lüks arabalarda, spor arabalarda, maliyeti ve vergisi yüksek araçlarda gelir düzeyi yüksek insanların tercih ettiği araçlar kapsamındadır. Ancak benzinli araçlar diğer araçlara nazaran fiyatları daha ucuzdur. Bir diğer tercih ise elektrikli otomobillerdir. Bu otomobiller günümüzde henüz çok fazla rağbet görememektedir. Yakıt tüketimi olarak çok daha ucuz ve az yakan elektrikli otomobiller gelecek zamanda elektrik istasyonları çok daha çabuk bir şekilde şarj işlemi başarılır ise diğer yakıtlı araçların önüne geçmesi kuvvet ve muhtemel olacaktır.

İlginizi çekebilir

Catering Firmaları Beylikdüzü

Catering Firmaları Beylikdüzü