Ana Sayfa SPOR 3 Mart 2018

Q7’ye Büyük Ceza

Beşiktaş’ın, kupadaki F.Bahçe derbisinde Josef’e yaptığı hareketin ardından Mehmet Ekici’nin de üzerine yürüyen Quaresma, Futbol Disiplin Talimatı’nın 43. ve 44. maddeleri uyarınca PFDK’ya sevk edildi. Portekizli futbolcunun minimum 7 maç ceza alması gündemde.

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında önceki gün Vodafone Park’ta oynanan Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final ilk maçına sahada futbolcular arasında yaşanan olaylar damgasını vururken, siyah-beyazlı takımda Ricardo Quaresma sıkıntısı yaşanıyor.

Derbinin 52. dakikasında sarı-lacivertli takımdan Josef de Souza’ya yaptığı hareketin ardından kırmızı kartla oyundan atılan ve sonrasında da Mehmet Ekici’ye hareket yapan Portekizli yıldız, ağır bir faturayla karşı karşıya kaldı.

Derbideki olaylar nedeniyle Beşiktaş, F.Bahçe ve Quaresma Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi. Portekizli futbolcunun, 43. ve 44. maddeleri uyarınca kurula sevk edildiği açıklandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Beşiktaş A.Ş.Kulübü futbolcusu Ricardo Andrade Quaresma Bernardo’nun aynı müsabakadaki ‘kural dışı hareketi’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 43. maddesi uyarınca ve ‘saldırısı’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 44. maddesi uyarınca 02.03.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.”
Tahkim Kurulu’na gidilecek

Quaresma’nın PFDK’ya sevk edildiği maddelerin Futbol Disiplin Talimatı’ndaki karşılığı ve söz konusu ceza limitleri ise Beşiktaş’ta keyifleri kaçırdı. “Kural dışı hareketler” başlığını içeren 43. madde, “Futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara 2 ila 4, şiddetli harekette bulunan futbolculara ise 3 ila 6 müsabakadan men cezası verilir” şeklinde tanımlanırken, “Saldırı” başlığını taşıyan 44. maddenin karşılığı ise “Saldırının, futbolculara, yöneticilere, görevlilere veya diğer kişilere yönelik olması halinde; (a) Futbolculara 5 ila 10 müsabakadan men cezası verilir” olarak yer alıyor.

Portekizli oyuncunun, Josef’e yaptığı hareketten dolayı 43. maddeden, kırmızı kartı gördükten sonra Mehmet Ekici’ye yönelik hareketinden dolayı da 44. maddeden kurula sevk edildiği öğrenildi. Oyuncunun alt sınır olarak 7 maç ceza almasının gündemde olduğu kaydedildi.

Beşiktaş Kulübü’nün, kararın ardından Tahkim Kurulu’na giderek, yaşananlarda tahrik unsuru olduğunu ve saldırı değil sert hareket olduğunu belirterek indirim istemesi bekleniyor.