Ana Sayfa SPOR 16 Şubat 2018

Kara Kartalı Guruptan Çıkarmayan Maçta Şike Gerçeği

Arnavutluk ekibi Skenderbeu’ya şike yaptığı gerekçesiyle uzun süreli olarak Avrupa’dan men cezası verileceği belirtildi. UEFA’nın hazırladığı rapora göre 50’den fazla maçta şike yapıldığı ve bu maçların içerisinde Beşiktaş’ın da kaderini etkileyen karşılaşmaların olduğu ifade edildi.

UEFA müfettişlerinin hazırladıkları şike raporunda Skenderbeu’ya 10 yıl Avrupa’dan men cezasının verileceği belirtildi. Arnavutlu ekibinin Beşiktaş’ın kaderini etkileyen maçlarda da şike yaptığının tespit edildiği aktarıldı.

Skorer’in haberine göre UEFA’nın Skenderbeu’yla ilgili hazırladığı raporun detayları şöyle;

10 yıl men ve para cezası

Müfettişler raporda Skenderbeu’nun Avrupa kupalarından 10 yıl men edilmesini, ayrıca 1 milyon euro da para cezası verilmesini istedi. Rapor UEFA Disiplin Kurulu’na gönderildi ve şu an onaylanmayı bekliyor. Son kararı verecek kurulun onaylamasının ardından verilecek ceza, önümüzdeki günlerde resmen duyurulacak.

Daha önce 1 sene ceza verilmişti

Arnavutluk şampiyonu ekibe daha önce de 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verilmişti. 2016-17 sezonunda Avrupa’da mücadele edemeyen ekibin bir şampiyonluğu da elinden alınmış, CAS’a yaptıkları başvuru sonucu değiştirmemişti. Ancak konuyla ilgili yeni bir soruşturma açan müfettişler bu rakamı şimdi çok daha yukarılara çekti.

50’den fazla maçta şike yapılmış

UEFA Disiplin müfettişlerinin hazırladıkları raporun 88 sayfadan oluştuğu tespit edildi. Raporda Skenderbeu ekibinin 50’den fazla maçta şike yaptığı belirtiliyor. Bir kısmı ülke liginde, bir kısmı Avrupa kupalarında olan maçlar olduğu ifade ediliyor.

Beşiktaş’ı gruptan çıkarmayan maç

2015-16 sezonunda Beşiktaş ile aynı grupta yer alan Arnavutluk takımının, bu gruptaki bazı maçlarında da şike olduğu yazıyor. Grubun son hafta maçında siyah-beyazlılar Sporting’e 3-1 kaybetmiş, Skenderbeu da Lokomotiv’e 3-0 yenilmiş, Rus ekibi böylece gruptan çıkarken Beşiktaş onun 2 puan altında kalarak üçüncü sırayı alıp elenmişti. Rus ekibinin bu maçta yaşayacağı puan kaybı, Sporting’e yenilse bile Beşiktaş’ın gruptan çıkmasını sağlayabilecekti.

‘Kaybetmek için her şeyi yaptılar’

Aralık ayındaki Skenderbeu-Lokomotiv maçında bahis yoluyla şike yapıldığı açık bir şekilde dile getirilirken, aynı grupta ekim ayında Sporting’e 5-1 yenildikleri maçta da, oyundan atılan futbolcusu ve rakibe iki penaltı hediye etmesiyle, Skenderbeulu futbolcuların şike yaptıklarının bariz olduğu ifade ediliyor.