Ana Sayfa SAĞLIK 10 Şubat 2018

Zayıflamak İstiyorsanız Mutlaka Spor Yapın

Spor yapmadan sadece diyet yaparak kilo vermek bir noktaya kadar geçerli olabilir. Spor yapmadan sadece şeker ve karbonhidratı kısmak ilk etapta vücuttan büyük oranda yağ atımına yardımcı olur. Bunun sonrasında ise bazı durumlar görülmeye başlanır.

Halsizlik

Beslenmedeki değişiklik; yağın, şekerin ve karbonhidratın azaltılması ilk etapta halsizliğe sebep olur. Kaslarda güçsüzlük yaşanmaya başlanır. Kişide birtakım ağrılar oluşmaya başlayabilir. Bunun sebebi bir anda şok etkisi yaratırcasına vücuttan çekilen besin desteğidir.

Vücutta Sarkma

Yapılan diyetler kilo kaybının yanında vücutta sarkmalara da sebep olur. Atılan fazla yağı vücutta tutan deri sporla desteklenmediği ve kas oluşmasına yardımcı olunmadığı için sarkmalar başlar ve bu da kişide istemeyeceği görüntüler oluşturabilir.

Hangi Sporları Yapmak Daha Hızlı Kilo Verdirir?

Yürümek, koşmak ve fitness en çok kilo verdiren sporlardır. Farklı branş dallarından yüzme, basketbol, hentbol, ip atlama, tenis, zumba fitness da fazla kalori verdiren aktivitelerdendir. Ancak kişinin kendine uygun olan spor dalını bir uzmana danışarak seçmesi en uygunudur.

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Yanlış yapılan spor insana kilo verdirmek yerine sakatlıklara yol açabilir. Bu sebeple bir uzman eşliğinde spor yapılması gerekir.

Bütün bunlar ele alındığında spor yapmanın en sağlıklı kilo verme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda sporla birlikte normalde yakıldığından daha fazla kalori yakılacağı için günlük alınan kaloriden daha fazla kalori yakılması durumunda kişi kilo vermeye başlayacaktır. Vücutta depolanan fazla yağlar ise kasa dönüşmeye başlayacaktır. Düzgün beslenmeyle desteklenen spor insana kısa zamanda güzel sonuçlar verecektir.

Haftada yapılan ortalama 3 günlük spor aktivitesi hızlı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur. Spor başlamadan önce ve bittikten sonra yapılan esneme hareketleri de vücudu rahatlatmaya yardımcı olur.