Ana Sayfa SAĞLIK 2 Şubat 2018

Zayıflamak İsterken Kilo Almayın

Zayıflamak İsterken Kilo Almak

Kilo birçok insanın yaşadığı problemdir. Kilo vermek isterken kilo alınabilir mi sorusu pek çok kilo vermek isteyen kişi tarafından merak konusudur. Uzman görüşleri bunun doğru olduğunu doğrulamaktadır. Kilo vermek için yemenin birden kesilmesi bilimsel olarak bilinen büyük bir yanlıştır. Yemek yemenin birden kesilmesi yerine yapılması gereken azar azar ve kalorisi az besinler tüketmektir. Ve ara öğünleri atlamamaktır.

Zayıflamak isterken Neden Kilo Alınır?

Zayıflamak isterken kilo alımının başlıca nedeni; yeme işleminin birden kesilmesiyle vücuda giren gıdanın birden kesilerek, vücudun kendini otomatik olarak koruma altına almasıdır. Zayıflamak için vücut yağları yakmak yerine onları depolamaya başlamakta, bir daha gıda gelmeyecekmiş gibi kendini koruma altına almaktadır. Zayıflamak isterken kilo alımının temel sebebi budur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise kalorisi az olan besinlere başvurulmasıdır. Kalorisi az olan besinler yerine yüksek kalorili besinler tüketildiğinde vücut o kadar kaloriyi yakamamakta ve bu durum yine kilo alımına sebep olmaktadır. Yüksek kalorili besinler tüketilir ve yeterli hareket sağlanmazsa da kilo alımı kaçınılmaz olmaktadır.

Kalorisi Az Olan Besinler Nelerdir?

Kalorisi az olan besinler genellikle yeşil sebzeler olarak bilinmektedir. Karnabahar, kereviz, ıspanak gibi besinlerin kalorisi azdır. Zayıflamak için bu tür yeşil sebzelerin ve az kalorili besinlerin tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir.

Zayıflamanın Asıl Sırrı Nedir?

Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2400 erkeklerde 2200-3000 arasındadır. Alınan kaloriden fazlasının yakılması sağlandığında kilo verilmektedir. Az ve sık, düşük kalorili besinler tüketildiğinde ve bu sporla desteklendiğinde kolaylıkla kilo verilebilmektedir.

Ara Öğün Neden Önemlidir?

Ara öğün ana öğünlerin arasında açlığın bastırılması için ideal konumdadır. Ara öğünlerle metabolizmanın çalışma hızının yavaşlamaması amaçlanmaktadır. Az kalorili yiyecekler tüketilip bol su tüketildiğinde yağ yakımı artacak ve kilo verme kolaylaşacaktır.

İlginizi çekebilir

İşte Sigaranın Zararları

İşte Sigaranın Zararları