Ana Sayfa SAĞLIK 7 Şubat 2018

Su İçmenin Zayıflamaya Etkisi

Su İçmek Zayıflatır Mı

Su

Su insanoğlu için en önemli sıvıdır. Bu sıvı günlük ihtiyaçlarımız ve vücudumuz için olmazsa olmazıdır. Hayati önemi vardır. Vücudumuzun ortalama dörtte üçü su kaplıdır. Yaşamsal fonksiyonlarımızın sağlıklı işleyebilmesi için günlük en az 2-2,5 litre arası su tüketmeliyiz. Eğer bu kadar su tüketiminde bulunamıyorsak yıllar içinde sağlık problemleri yaşamamız mümkün olabilir. O yüzden su tüketimine gerekli önemi göstermeliyiz.

İhtiyaç Analizi

Su en gerekli içecektir ve çok sağlıklıdır. Vücudumuz birçok işlemini su ile gerçekleştirmektedir. Günlük hayat içinde yeterli su içip içilmediğini idrar yapma sayısı ve idrar renginden anlaşılabilmektedir. İdrar koyu sarı rengindeyse vücut susuz kalmıştır demektir. İdrar açık renkte veya açık sarı renginde olmalıdır. Gündelik yaşamda her birey bu duruma dikkat ederek kişisel su ihtiyacını analiz edebilir. Az su içmek böbrek taşı oluşumunu riskini arttırmaktadır.

Suyun Faydaları

Su tüketenler hiçbir şekilde içilen sudan kilo almaz. Hatta öğünlerden beş dakika önce içilen bir bardak su, tokluk hissi yaratarak daha az yenilmesine sebep olmaktadır. Bununla beraber kişi daha az yiyerek zayıflama sürecine girmektedir. Düzenli içilen her su vücudun metabolizmasını hızlandırmaktadır. Metabolizma kilo vermede en önemli fonksiyonların başında gelmektedir. Kilo verebilmek için metabolizmayı hızlandırmak şarttır ve su bunu tek başına yapabilmektedir. Kilo vermek isteyen her birey sağlıklı beslenmenin yanında sporda yapmaktadır. Spor yapan kişi sıvı kaybını önlemek için su içmektedir. Vücudun ısınmasıyla beraber içilen su kişiyi terletmektedir. Kişi terleyerek vücuttan toksin atmaktadır. Böylelikle kişi kendisini daha dinç ve sağlıklı hissetmektedir.

Bol su içen kişiler fiziksel görüntüsünün ve sağlığının yanında da zihnen ve ruhen de fayda görmektedirler. Suyun ağrı kesiciliği özelliğinin yanında kişiyi sakinleştirdiği de bilinmektedir. Suyun hafıza ve unutkanlığa olumlu şekilde etki etmektedir.