Ana Sayfa SAĞLIK 28 Ocak 2018

Sivilceler İnsan Hayatını Olumsuz Etkileyebilir

Sivilcelerim geçmiyor ne yapmalıyım?

Günümüzde genç insanların en çok karşılaştığı sıkıntıların başında sivilce gelmektedir. İnsanların yüzünde çıkıldığı zaman insanın psikolojisine kadar bozmaktadır. Sürekli aynalara bakılıp bu sivilce ne zaman çıktı, nasıl çıktı gibi kendilerine sorular sormaktadırlar. Sivilcelerim geçmiyor ne yapmalıyım? Sivilceleri geçirmenin çok şekilde çeşitleri vardır. Bu çeşitlerden birisi fazla kişilerin bilmemesiyle birlikte banyo yapılırken banyo bezi sıcak su içinde 5 dakika bekletilmeli, sonrasında bezi sabunla birlikte iyice köpürtülüp, köpürtülen bezi sivilce olan bölgeye yuvarlak çizecek şekilde ovalama şeklinde masaj yapılarak yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra su dökülüp köpükten kurtulunur. Sivilce olan bölgeye dökülen su yanma yapacaktır. Bu o bölgedeki yağ, sivilceyi temizlemektedir.

Sabunlu bez sivilceyi geçirir mi?

Sabunlu bez sivilceyi belirli bir programda düzende kullanıldığında geçirmektedir. Bazı kişiler sabunlu suyla da sabah akşam yıkamaktadır. Doğrudur banyodaki bez ile yıkanmalı diye bir kural olmamakla birlikte sabun ve su ile gün içerisinde sivilce olan kısım ovalanarak yıkanmaktadır. Sivilceler genellikle yağlı yiyecekler tüketildikten sonra ortaya çıkmaktadır. Bunlara cips, çekirdek gibi örnek verebiliriz. Bazı kişilerde ise ergenlik sivilceleri yüzünde çoğalarak çıkmaktadır. Bu kişiler uzman önerisiyle tedavi görmelidir.

Sivilceler başka nasıl geçmektedir?

Sivilceli olan bir kişi denize gittiğinde yüzündeki sivilceleri yok ettiği görülmektedir. Bazı kişilerde ise yüzde sivilce bir anda oluşmaktadır. Denizde çıkan sivilce kısa sürede geçmektedir. En önemli sivilce ise ergenlik sivilcedir. Ergenlik dönemindeki kişiler bunla psikolojik olarak baş etmeye çalışmaktadır. Bazı durumlarda kendisini çevreye sivilceyle çıkamayacağını bile düşünmektedir. Oysaki bu çok normal bir olaydır. Her insanda olmaktadır. Ergenlik dönemindeki sivilceyle kişiler çok uğraşmaktadır. Patlatmaya çalışmaktadır. Patlatıldığı zaman çıkan sıvının etrafa dağıldığında kendisi görüntü olarak geçtiğini sanmakta ama o sıvı bir süre sonra başka yerlere de sıçramaktadır. Sıçrayan sıvı sıçradığı yerde de tekrardan sivilce oluşturmaktadır. Oluşmaması için sivilcenin ellenmemesi gerekmektedir. Patlatılan sivilce yarardan çok kişiye zarar getirmektedir. Ergenlik dönemindeki yapılan sivilce patlatmaları kişide çok ileri noktada ise zamanla izler kalmaya başlamaktadır.