Ana Sayfa SAĞLIK 16 Şubat 2018

Prostat Hastalığına Dikkat! İşte Belirtileri

Prostat bezi; erkeklerde mesanenin altında, idrar yolu üzerinde bulunan şekli cevize benzeyen bir bezdir. Prostat üreme sisteminin bir organıdır. Prostat salgısı üretir. Prostat salgısı meni sıvısının %30’unu oluşturur. Meni sıvısı idrarın çıkacağı bölgeye girdikten sonra prostat mesane boynunun kapatılmasını sağlar. Kadınların cinsel yolu asit özelliktedir. Prostat salgısı alkali özellikte olduğu için cinsel birleşmede spermlerin canlı kalmasını sağlar. Çünkü spermler asit ortamda ölürler.

Erkeklerde boşalmadan sonra meninin pıhtılaşmasını prostat salgısı sağlar. Bu sayede cinsel birleşmeden sonra spermin kadınlardaki cinsel yola tutunması sağlanmış olur.

Prostat bezi erkeklik hormonun etkisi ile büyür. Belli bir yaşa kadar büyüyen prostat 40 yaşına kadar aynı kalır. Bazı etkenlerden dolayı prostat bezi genellikle 40 yaşından sonra büyümeye başlar büyümeyle beraber kişilerde iyi huylu prostat büyümesi hastalığı oluşabilir. Ya da prostat bezindeki hücrelerin yapılarından anormal değişim ve kontrolsüz hücre çoğalmasıyla birlikte kişilerde prostat kanseri gelişebilir. Bakteriyel etkenlerle prostat iltihaplanması da olabilir.

Prostatlı Durumun Belirtileri Nelerdir?

-Özellikle gece sık idrara çıkma: Prostat büyüyünce mesaneye baskı yapar. Mesane ortamı küçülür bu yüzden mesanede az idrar biriktiğinde bile kişi idrar çıkmaya ihtiyaç duyar.

-İdrar yapmaya başlamada gecikme, idrarın tam boşalamaması, idrar yapma bitirildiğinde bile idrarın damla damla gelmesi,

-Prostat çok büyümüşse idrar yollarını kapatarak hiç idrar yapamamaya neden olabilir. Hiç idrar yapamama mesanenin büyümesine, idrarın içindeki maddelerin beklemeye bağlı çökmesi mesane taşı oluşumu için zemin hazırlar.

-Kanlı idrar yapma,

-İdrar yaparken ağrı olması prostat hastalıklarının genel belirtileridir.

​​​​​​​-Prostat kanseri gelişmiş kişilerde cinsel ilişkide boşalma sırasında ağrı oluşması, cinsel işlev kaybı; kanserin ilerlemesiyle bel ve bacakta ağrılar, alt uzuvlarda şişlikler, halsizlik ve kilo kaybı gibi belirtiler görülür.

İlginizi çekebilir

Akne Lekerine Etkili Çözüm

Akne Lekerine Etkili Çözüm