Ana Sayfa karma 30 Mayıs 2020

Yatırım

Herhangi bir kaynak veya değer üzerinden gelir sağlamak maksadıyla o kaynak ve değerin kalıcı bir biçimde kullanılmasına yatırım denmektedir. Yatırım, genel itibarıyla kısa vade düşünülerek yapılan bir eylem değil daha çok orta ve uzun vade düşünülerek girişilen bir eylemdir. Yatırımın her türlü riski içermesi bakımından risk oranında getiri beklemek ve farklı yatırım araçları kullanarak riski yaymak; akılcı bir davranış olacaktır. Yatırımlar, yatırımcısına bazı zamanlarda istenilen sonuçları vermeyebilmektedir.

 

Yatırım Araçları

 

Maddi kıymetlerin değerlendirilebileceği; yatırım araçları arasında seçilebilecek çok sayıda opsiyon bulunmaktadır. Bu opsiyonlar şu maddeler halinde sıralanabilir:

  • Hisse Senedi Yatırımı

Para kazanmanın bu denli zorlaştığı günümüzde, çoğu zaman akla gelen ilk yatırım araçlarından biri hisse senetleri olmaktadır. Hisse senedi satın alarak borsada işlem gören şirketlere ortak olunabilmektedir. Borsayı düzenli bir şekilde takip etmeyi ve kapsamlı sektör analizi yapmayı gerektiren hisse senedi yatırımının riski yüksektir ancak kazancı da o oranda yüklü olmaktadır. Hisse senedi yatırımında tecrübe edinilmek ve daha sonra büyük yatırımlara girişilmek isteniyorsa öncelikli olarak düşük meblağlarla yatırıma başlanılabilir. Böylece yatırıma başlar başlamaz risk alınıp yüklü miktarlar kaybetmektense yaşanılan tecrübe her geçen gün arttırılarak belli kazançlar elde edilip hisse senetleri satın almaya makul bir şekilde devam edilebilir.

  • Gayrimenkul Yatırımı

Hiçbir zaman için eskimeyen ve pek çok kişi tarafından oldukça sıklıkla tercih edilen yatırım araçlarından biri de gayrimenkul olmaktadır. Pek çok kişi yatırım yapmaya karar verince öncelikli olarak piyasada uygun gayrimenkul arayışına girmektedir. Böylelikle sonrasında değeri artacak bölgelerden alınacak arsa ya da araziler yatırımcısına hiç beklenmedik karlar ettirebilmektedir. Ülkemizde emlak ve arsa değerlerinin çabuk artmasından dolayı en çok sevilen yatırım türlerinden biridir. Ancak satın alınacak gayrimenkulün bulunduğu muhit kapsamlı bir şekilde araştırılmalı ve ona göre karar verilmeli; yatırım şekli ev olacaksa özellikleri en ince ayrıntısına kadar öğrenilmelidir. Gelecekte bu bölgede yapılması planlanan projeler, o muhitteki bir yerin değerinin geçtiğimiz yıllarda nasıl değiştiği ve kolay bir şekilde kiracı bulunup bulunulamayacağı gibi bazı faktörler; gayrimenkul yatırımının geleceği hakkında fikir verecektir.

Kaynak: https://www.kobivadisi.com/yatirim/

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir