Ana Sayfa karma 10 Haziran 2019

Cevizin Bitkisel Özellikleri

Ceviz ülkemizde çok sık bir şekilde tüketilen çerezlerin başında geliyor. Sadece çerez olarak değil, aynı zamanda pasta ve tatlılarında vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Peki, ceviz tüketimi bu kadar fazlayken ülke olarak bu üretimi karşılayabiliyor muyuz? Ceviz fidanı ve ceviz yetiştiriciliği konusunda maalesef ülkemiz bu durumu karşılayamamaktadır. Bu yüzden dışarıdan da ceviz almak durumunda kalıyoruz.

Ceviz ülkemizde yetiştirilmeye devam eden kökleri en eskilere dayanacak meyvelerden bir tanesidir. Cevizin ömrü çok uzundur. Ceviz ağacını serbest olarak bırakmanız durumunda boyu 20-25 metreye kadar uzayabilmekte ve geniş alanları tek başına kaplayabilmektedir. Ceviz fidanı ekildikten sonra ceviz ağacının ömrü 100-150 yıl kadar sürecektir. Ancak ceviz meyvesi alabilmek için en faydalı dönemleri 60 yaşına kadar olan dönemdir. Bu süreç sonrasında genelde ağaçlar farklı alanlarda değerlendirilirler. Cevizin kuvvetli bir kazık kökü mevcuttur. Bu kazık kök, yan köklerle desteklenir ve kısa sürede güçlü bir şekilde toprağa tutunmaktadır.

Cevizin çiçek yapısı biraz farklılıklar içermektedir. Cevizin evcil bir bitki olması, özellikle bitkilerde sık rastlanan bir durum değildir. Evcil yani erkek ve dişi çiçek organları aynı çiçek sapının üzerinde bulunmaması durumu çiçek yapısı olarak diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu durum ceviz fidanı halinde iken tabi rastlanmamaktadır. Ancak fidan büyüyüp ağaç haline geldiğinde bariz bir şekilde görülebilir. Çiçeklerin erkek veya dişi oranı ise ceviz türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir