Ana Sayfa GÜNDEM 27 Ocak 2018

Terör Örgütüne Destek Veren Herkes Hedef Olur

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Afrin’e yönelik harektta PYD ile birlikte hareket eden ve harekata sırasında terör örgütüne lojistik destek veren herkesin, ayrımsız hedef olacağını söyledi. Yeni Şafak ile TV Net’e konuşan Bozdağ, “ABD ile Türkiye’nin karşı karşıya gelmemesi için sadece Türkiye’nin özen göstermesi yetmez, aynı şekilde ABD’nin de özen göstermesi elzemdir” dedi.aşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Türkiye teröristleri ve terör hedeflerini vurmaya devam edecektir. PYD/YPG terör örgütleriyle birlikte Türkiye’ye karşı mücadele eden ve bu örgütlere lojistik destek veren herkes, Türkiye için ayrımsız hedeftir” dedi. Bozdağ, Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı konusunda Yeni Şafak’a özel açıklamalarda bulundu.

KİMSE SÜRE TAYİN EDEMEZ

Harekâtın Afrin terörden temizleninceye kadar süreceğini belirterek, batıdan kısa süre içinde bitirilmesi yönünde gelen açıklamalara tepki gösteren Bozdağ, “Elbette hava ve arazi ile diğer şartlar harekâtın süresini etkileyecektir. Hiçbir ülke, Türkiye’nin başlattığı harekâta süre ve sınır tayin edemez. Süresini de sınırını da Türkiye belirler” dedi.

ABD BİTSİN İSTİYORSA…

Bozdağ, isim vererek ABD’ye de şu mesajı gönderdi: “Eğer ABD, harekâtın kısa sürede tamamlanmasını istiyorsa, bu terör örgütlerine karşı Türkiye’ye yardım etmelidir. ABD, PYD/YPG’ye silah vermeyi keserse, verdiği silahları toplarsa ve bu terör örgütlerine Türkiye’ye karşı mücadeleyi bırakın, Afrin’i derhal terk edin derse, NATO sınırlarını teröre karşı koruyan Türkiye’ye Rusya gibi yardım ederse harekât daha kısa sürede bitebilir. Terör örgütüne telkinde bulunmayıp, Türkiye’ye harekâtı kısa sürede bitir, demek dostluğa da müttefikliğe de sığmaz. ABD dahil kimse Türkiye’ye ‘teröristleri görmezden gel’ diyemez” dedi.

GÜVENLİ BÖLGE PYD’YE Mİ?

ABD’nin “30 kilometrelik güvenli bölge” önerisini de değerlendiren Bozdağ, “Sebep gerçekten Türkiye’nin terör saldırılarına karşı sınır güvenliğini korumak mı yoksa silah verdiği, eğittiği, donattığı ve işbirliği yaptığı PYD/YPG için güvenli alan oluşturmak mı? Eğer güvenli bölge fikri, harekâtın durdurulmasını, Afrin’de terör örgütlerini korumak ve onların güven içinde yaşamasını sağlamayı amaçlıyorsa bu kötü ve başarısız olmaya mahkum bir plandır. Artık, ok yaydan çıkmıştır. Güvenli bölge fikri, harekâtı durduramaz” diye konuştu.

GÜVEN SORUNU OLDUĞU AÇIK

FETÖ’nün iade edilmemesi, Zarrab davası, Kudüs kararı ve PYD/YPG’ye silah desteğinin aleni görüş farklılıklarına neden olduğunu hatırlatan Bozdağ, “ABD ile Türkiye arasında bugün bir güven sorunu olduğu gerçektir. Verdiği sözleri tutmayan ve bazen de tersini yapan ABD’nin sözlerine ne kadar güvenebiliriz. ABD’nin söylediği başka, Suriye’de yaptığı başka. Elbette, Türkiye bu durumda söze değil arazideki icraata bakacaktır. Artık, sözün bittiği yerdeyiz. Sözden ziyade icraat bizim için ölçüdür” dedi.

YENİŞAFAK