Ana Sayfa GÜNDEM 19 Ağustos 2020

Çift Kişilik Okul Sırası

 

Okul sırası seçimi sırasında kalemlik desteği olması önem gösterilecek konular arasında yer alabilir. Kalemlik olan okul sırası öğrenciler açısından daha da kullanışlıdır. Çünkü ders çalışma esnasında kalem ve silgilerin konumu çok önemlidir ve dikkat dağınıklığı yaratmaması gerekmektedir. Okul sırası ölçüleri ilköğretim, ortaöğretim ve lise seviyelerine göre farklılık gösterir çünkü bir öğrenci bu üç öğretim düzeyinde yılların getirdiği gelişim ile farklı uzunluklara sahip olacaktır. Ortalama bir ilköğretim düzeyinde okul sırası yüksekliği 60-65 cm arasında olurken ortaöğretim düzeyinde 5 – 10 cm daha da artabilir ve yine aynı şekilde lisede de 5 – 10 cm artış gösterir.

 

Okul sırası seçimi sadece fiyat ve model olarak değil, sağlık konusunda da özen gösterilmelidir. Yaş gruplarına uygun olmayan okul sırası öğrencilerde omurga rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Okul sırası tek kişilik ve çift kişilik olarak iki grupta incelenebilir. Tek kişilik okul sırası genellikle kurs ve dershanelerde kullanılır. Okul sırası fiyatları, üretimde kullanılan madde ve boya çeşidine göre farklılık gösterebilir.

 

Okul sırası seçimi esnasında özen gösterilmesi gereken bir diğer seçenek ise boyama işlemleridir. Çünkü yanlış boyama seçenekleri ya da yanlış boya markaları sonucunda da çocuk ve gençlerde sağlık sorunu olabilir. Boyaların içerdiği yoğun kimyasal ve metaller okul sırası üzerine uygulandığında öğrenciler ile mutlaka teması olacaktır ve bu temas sırasında öğrencilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Okul sırası fiyatları konusunda daha az fiyatlı olması için kalitesiz malzeme kullanılması ya da öyle üretilmesinin istenilmesi son derece yanlıştır.

 

Okul sırası modelleri, tek kişilik, çift kişilik olarak ikiye ayrılır. Tek kişilik okul sırası modelleri genellikle dershane ve kurs merkezlerinde kullanılır istisnai durumlarda okullarda da kullanılır. Çift kişilik okul sırası modelleri de yüksek oranda okullarda amfi tarzları ise üniversitelerde kullanılmaktadır.