Ana Sayfa EKONOMİ 3 Şubat 2018

Ev Kredileri Faiz Oranları Nelerdir?

Ülkemizde uzun zamandır inşaat sektörü üzerine kurulu bir ekonomik sistem devam ediyor. Sanayi veya üretime dayalı olmayan bu tür ekonomik yapılarda ev kredilerinin oranlarının çok büyük önem taşıdığı bir gerçek. Ekonomiye yön vermesinin yanı sıra sabit gelirle maaşlı çalışan ve aylık tasarruflarla para biriktirmeye çalışan kesimin ev sahibi olmasının tek yolu olan ev kredilerinde faiz oranlarını araştırırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli noktayı da akılda tutmakta fayda var.

Vadeye Göre Değişen Faiz

Bankaların internet sitelerinde yer alan faiz oranlarından da görülebileceği gibi, farklı vade seçeneklerinde farklı faiz oranları olabiliyor. Bazı bankalar vade uzadıkça faiz oranını artırırken bazıları düşürebiliyor.

Masraflara Dikkat

Tüketici kredilerinde bankalarca alınan dosya masrafı artık kredi tutarının binde 5’ini aşamıyor, yani 100.000 TL kredi çeken bir kişiden banka en fazla 500 TL dosya masrafı alabiliyor. Ancak ekspertiz ücreti, sigorta gibi yan masraflar bankadan bankaya değişiyor. Örnek olarak, bir banka size kredi hayat sigortası yapılması halinde geçerli olan faiz oranını verirken, diğeri sigortasız oranı verebiliyor; çünkü unutmamak lazım ki, kredi hayat sigortası (KHS) zorunlu değil, ancak tabi ki bankalar vefat/maluliyet durumundaki riskini azaltan müşteriye daha ucuza kredi vermeye daha istekli oluyor.

Projeye Göre Özel Faiz

Alınacak konutun projeden mi satış, yoksa ikinci el konut mu olduğu da faiz oranlarında oldukça etkili. Neredeyse tüm projelerin çeşitli bankalarla özel anlaşmaları bulunuyor.

Piyasa yapıcı bankalarda faiz oranları ne durumda

-Akbank: 120 aya kadar vadede %1,25. Vade 12 aya düşerse faiz oranı yükseliyor.
-İş Bankası: Faiz aylık %1,16. Vadelerde faiz oranında değişiklik yok.
-Garanti Bankası: 120 ayda % 1,25; vade düştükçe faiz de düşüyor
-ING Bank: % 1,19. Vadelerde faiz oranında değişiklik yok.