Ana Sayfa DÜNYA 19 Mart 2019

Hollanda’da Silahlı Saldırı

Hollanda’da tramvayda düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi öldü. Hollanda Utrecht kentinde meydana gelen silahlı saldırının şüphelisi 37 yaşındaki Gökmen T. yakalandı. Olayın bir terör saldırısı olup olmadığı ise henüz netleşmedi.

Hollanda, Utrecht kentinden gelen silahlı saldırı haberiyle sarsıldı. Silahlı saldırgan tramvayda ateş açtı. Ölen ve yaralananlar oldu.

Saldırgan olay yerinden kırmızı bir otomobille kaçtı. Polis çevrede geniş önlemler alarak saldırganın peşine düştü. Kısa bir süre sonra şüphelinin 37 yaşındaki bir Türk olduğu açıklandı.

Yozgat doğumlu şüphelinin Hollanda istihbarat birimlerinde kaydı olduğu ortaya çıktı. Daha önce 2 kez gözaltına alındığı belirtildi.

Sabıka kaydında hırsızlık ve cinsel saldırı suçları da olduğu yönünde haberler var.

Hollanda basını ise saldırının nedenin namus cinayeti olabileceğini yazdı. Saldırganın abisinin eşini hedef alıp öldürdüğü yönünde iddialar var.

Saldırının ardından ülkede güvenlik önlemleri artırıldı. Parlamento ve başbakanlık binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kraliyet özel birlikleri, kentte otomatik silahlarla devriye geziyor.

Camilerin de aralarında bulunduğu dini mekanlar ve havaalanlarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

Saldırının gerçekleştiği Utrecht kentinde de terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı. Almanya da Hollanda sınırındaki tedbirleri artırdı.